Se afișează postările cu eticheta Austria. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Austria. Afișați toate postările

sâmbătă, 5 iulie 2025

Dimineață de poveste, spre Verona

Am pornit la drum dis-de-dimineață, pe întunericul liniștit al orașului adormit—era 4:30 când am ieșit din casă, cu emoții și entuziasm în bagaj. Pe măsură ce kilometrii se așterneau în urmă, cerul începea să se lumineze, iar primele raze ale răsăritului ne-au prins printre culmile Alpilor.
Peisajul era pur și simplu magic—valurile de ceață care dansau peste vârfuri, liniștea tăcută a munților și soarele care urca încet, colorând cerul în nuanțe de aur și roz. Am simțit că suntem într-o poveste care abia începe, cu Verona la orizont ca următoarea filă.
Urmează aventurile noastre—drumul abia a început.

joi, 16 ianuarie 2025

La drum, cu Soarele si Luna in ferestre - Reflexii in oglindă 3/2025

 
Daca si pe voi va fascineaza imaginile din oglinzi si reflexiile, vă invit cu drag să participați la "Reflexiil în Oglindă"(rubrica preluata de la SoriN). Singura regula este sa publicati într-un articol pe propriul blog o fotografie cu reflexii, un videoclip filmat in oglinda sau imagini pe care tocmai le-ati vazut în "oglinda" (orice fel de oglinda... chiar si oglinda ochilor, oglinda apei, a cerului sau oglinda retrovizoare) si sa înscrieți articolul aici - în tabel:

luni, 13 ianuarie 2025

În delegație

Mâine dimineață, ziua mea de lucru va începe cu totul altfel decat in mod obișnuit. Împreună cu toți colegii din birou, vom porni în vizită la o sucursală de-a noastră din Austria (cca. doua ore de drum), unde ne așteaptă colegii și partenerii de producție. 
Ziua va fi plină de întâlniri și ședințe pentru schimb de experiență, un adevărat maraton al cunoașterii și colaborării. 
Seara, după orele de serviciu, vom merge împreună la un restaurant specializat în cursuri de gătit. Vom deveni bucătari pentru o seară, pregătind cu propriile mâini delicioasele preparate pe care apoi le vom savura. Va fi o experiență inedita, speram sa fie un festin al simțurilor și al creativității culinare.
Seara târziu, autocarul ne va duce la un hotel, unde vom înnopta. Miercuri, programul nostru va începe cu o vizită ghidată în întreprindere apoi, vom participa la un seminar, un prilej de a învăța și de a ne inspira unii de la alții. 
In jurul orei 17 - in mod normal, finalul zilei de lucru, autocarul ne va readuce în orașul nostru.
Această călătorie va fi mai mult decât o experiență de lucru, va fi o poveste despre prietenie si colaborare. Voi reveni cu fotografii si impresii.

joi, 23 februarie 2023

Linia dreapta este lipsita de Dumnezeu

… a sustinut Friedensreich Hundertwasser (1928–2000) („Die gerade Linie ist Gottlos“), artistul austriac multitalentat, pictor, grafician, filozof și arhitect sau mai precis „doctor de arhitectura“ (“Architekturdoktor”), asa cum i-a placut sa se intituleze. (nu fara suport! Cladirile proiectate de el sunt încarcate de vegetatie, respira, sunt "sanatoase").  
Membru important al avangardei internaționale de la Paris, Hundertwasser și-a creat si dezvoltat un limbaj vizual unic, având spirala ca motiv central al imaginilor sale colorate. El este considerat unul dintre cei mai populari artiști europeni ai timpului nostru. 


Angajamentul sau ecologic revoluționar s-a dezvoltat din credința sa în puterea naturii și a creativității individuale. Ideea principala a arhitecturii semnate de Hundertwasser a fost armonia deplina a omului cu natura. Opera și influența lui Friedensreich Hundertwasser este una dintre cele mai importante contribuții în istoria artei modernismului postbelic. 

Hundertwasser a proiectat multe cladiri, dintre care cea mai celebra este "Casa Hundertwasser" din Viena. Situata la doar 5 minute de mers pe jos de Hundertwasser Village, edificiul gazduieste Muzeul Hundertwasser. O minunata colectie de pictura, grafica, tapiterie, prezentata pe 3 etaje, într-o cladire încarcata de plante si sisteme de irigatie cu fântâni decorative. Se spune ca pe casa si în casa au radacini peste 200 de copaci! Eu nu am avut parte sa vad natura abundenta din exteriorul muzeului, deoarece în luna februarie natura înca hiberneaza, însa îmi pot închipui ce fericite sunt pasarile, veveritele si insectele care locuiesc sau poposesc în acest mic paradis. 
( articol face parte din "Mini-vacanta în Viena (februarie 2023)")

duminică, 19 februarie 2023

Hundertwasser Village

... este un complex de cladiri construite în stilul tipic Hunderwasser - pereti viu colorati, faianta si sticla colorata încastrate în ziduri, acoperisuri tuguiate, turle si deschideri din piatră sau din metal, combinând cele mai ciudate elemente: rulmenti, potcoave, chei, cârlige, suruburi sau piulite. Între si peste toate acestea, copaci, arbusti si plante agatatoare. Pentru ca punctul principal al arhitecturii cladirilor proiectate de Hundertwasser a fost îmbinarea omului cu natura. 
Satul Hundertwasser nu este construit pe un teren viran, ci are la baza un atelier de vulcanizare scos din functiune. În loc sa se distruga atelierul, Hundertwasser a ales sa foloseasca textura existenta a cladirii și sa o îmbunatateasca prin culoare și forma, prin conversii, extinderi si piloni de fixare. 
Pe acoperiș a crescut o mica padure, spre deliciul locuitoarelor înaripate, iar în interior, s-a nascut ceva de genul unui bazar oriental, sinuos, romantic, în care îți place sa te plimbi, sa observe si sa casti ochii. Nu iti doresti sa fugi, asa cum obisnuim sa fugim de punctele de vânzare obisnuite si sobre. 
Scari spiralate, pereti strâmbi si podele cu denivelari, fântâni de ambient în care apa sursura glisând pe pereti de marmura sau gresie, oglinzi obtinute din cioburi aranjate geometric iregular în care daca te privesti, nu ai cum sa nu râzi :-) Satul Hundertwasser este ca un sat din povesti, este deschis 365 de zile pe an si intrarea este gratuită. 
Dupa ce am cumparat câteva suveniruri, am facut o pauza de espresso în cafeneaua vesela si… daca ajungi pe aici, îti dau un sfat bun: verifica bine scaunul înainte sa te asezi! Podeaua este la fel de denivelata, ca nisipul pe o plaja scaldata de apa marii ☺
(postarea este continuare la "Plimbare în Belvedere")

luni, 13 februarie 2023

Daca este Viena, atunci este „Sarutul“

Tabloul „Sarutul“ (în germană „Der Kuss“) este considerat un simbol al Vienei si este una dintre cele mai cunoscute lucrari ale lui Klimt.
Gustav Klimt, a fost un important pictor austriac, cel mai cunoscut reprezentant al curentului "art nouveau" vienez și presedinte fondator al Secesiunii vieneze
Cea mai faimoasa pictură a lui Klimt, “Sarutul”, a fost creata în 1907-1908. Initial, tabloul a fost intitulat "Das Liebespaar" (=Îndrăgostiții). 
Tabloul a fost prezentat la expozitia "Kunstschau Wien" din anul 1908 si a fost imediat cumparat de k.k. (Imperiul Austriac) Ministerul Federal al Educatiei, Stiintei și Cercetarii. Klimt este alaturi de Monet si VanGogh unul dintre pictorii mei preferati. 
Acasa la mine mi-am înfrumusetat holul cu câteva obiecte inspirate de "Sarutul" lui Klimt ☺ Ceva cumparat - o copie a tabloului, un taler, o vazuta, un taburel cu franjuri aurii, dar si o creatie proprie ☺ In urma cu câtiva ani, prin “tehnica servetelelor” am înfrumusetat rama oglinzii cu servetele imprimate cu “Sarutul” iar între decupaje, am pictat cu culori acrilice, forme geometrice în nuantele si stilul robelor celor doi îngragostiti (vezi detalii aici). 
Dupa cum am scris saptamâna trecutatocmai petrecem câteva zile în Viena si bineînteles ca una din plimbarile mele au dus la Palatul Belvedere, cu scopul precis de a admira pictura “Sarutul” în original. 
Palatul a fost reședința de vară a prințului Eugen de Savoia. Ansamblul a fost construit la începutul secolului al XVIII-lea de faimosul arhitect baroc, Johann Lucas von Hildebrandt, și cuprinde Oberes Belvedere si Unteres Belvedere (Belvedere Superioara si Belvedere Inferioara) si grădinile de legătură, unul dintre cele mai uimitoare ansambluri baroc din Europa, listat ca sit al Patrimoniului Mondial UNESCO. Cele două clădiri ale palatului adăpostesc acum colecțiile Belvedere (Galeria Austriacă Belvedere), cu cea mai mare colecție de artă austriacă ce datează din Evul Mediu până astăzi, complementănd cu lucrări ale unor artiști internaționali, plus săli pentru expoziții temporare. (va urma)

 

joi, 9 februarie 2023

De Ziua Sfântului Valentin...

... nu obisnuim sa ne facem cadouri! Însa în fiecare an (cu exceptia anului 2022), în preajma zilei de 14 februarie, organizam un weekend prelungit deosebit ♥ Anul acesta vom pleca la Viena.
Am facut rezervare la un hotel central în districtul 7, la doar 500 m de cea mai lungă strada comerciala din Europa - Mariahilfer Strasse, la 400 m de Westbahnhof și la doar trei stații de metrou până în Cartierul Muzeelor. Planul nostru este sa ne plimbam cât ne tin picioarele! ☺
Pentru ca este înca iarna si zilele sunt relativ scurte, am avut grija ca hotelul nostru sa aiba si centru welness & SPA, iar hotelul Arcotel Wimberger are la etajul sapte, pe o suprafata de 240 metri patrati, un resort welness cu vedere panoramica! Reclama hotelului spune ca pe lânga saune, exista si cabine cu infrarosu, jacuzzi, sezlonguri Alpha (pentru relaxare, cu sunet, vibratii și caldura) precum si servicii de cosmetica si masaj.
Si bineînteles ca acest hotel tolereaza animalele de companie! Leo este "copilul nostru blanos" si de când îl avem, nu mergem decât acolo unde este si el binevenit!
Acestea fiind spuse... voi reveni cu impresii de la fata locului ☺

miercuri, 29 ianuarie 2020

In sfârsit, am gasit zapada - Miercurea fara cuvinte 5/2020

Achensee - Austria (25.01.2020)

Shhhhhh, LET'S GET WORDLESS! Curaj, înscrie-te! ☺ Vei cunoaste o multime de bloggeri ce au pasiunea fotografiatului. Nu exista teme pentru fotografii, nu exista obstacole. Singura regula este ca articolul pe care-l înscrii în tabelul "Miercurea fara cuvinte" sa nu contina text scris. În rest, orice este permis. Alatura-te noua ☺ Happy WW!

luni, 22 iulie 2019

Jurnal de vacanta (2019) - Franta / Spania / Elvetia

5/6 iulie – drumul din Germania prin Austria si Elvetia în Franta pâna la destinatie în Banyuls-sur-Mer, cu o înoptare în Chambéry (640 km vineri; 550 km sâmbata).
7.07/ duminica - dimineata la plaja, la amiaza plimbare prin statiunea Banyuls-sur-Mer; dupa-amiaza degustare de vin din zona viticola (domeniul Terres des Templiers). Seara, trecut granita în Spania, în localitatea Portbou (30 km, peste doua dealuri în serpentine, de-a lungul tarmului marii) cu intentia de a alimenta, pentru ca în Spania benzina a fost aproximativ 0,20 euro/litru mai ieftina ca în Franta 😉
8.07 / luni – dimineata plaja, la amiaza plimbare prin Perpignon - centrul administrativ (prefectură) al departamentului Pireneii Orientali din regiunea Languedoc-Roussillon. (38 km de noi).
9.07 / marti – Vizitat orasul Narbonne (100 km de la noi), plimbare cu vaporasul pe Canal du Midi.
10.07 / miercuri – plaja, de dimineata pâna dupa-amiaza, cu scurta pauza la orele amiezii.
11.07/ joi – vizitat orasul spaniol Figueres (70 km de la noi), vizitat muzeul Dali si casa în care s-a nascut si a copilarit marele artist. Dupa-amiaza, vizitat orasul Girona (înca 45 km), respectiv Catedrala, Baile arabe, La Leona si la Rambla de la Libertad.
12.07 / vineri – dimineata în târg apoi direct la plaja; dupa-amiaza plimbat prin statiune, vizitat muzeul Maillol.
13.07 / sâmbata – dimineata plaja, dupa-amiaza vizitat statiunea Port-Vendres (10 km de la noi).
14.07 / duminica – dimineata plaja, dupa-amiaza în statiune la noi (Banyuls-sur-Mer), serbare stradala de Zilei nationale a Frantei.
15.07 / luni – Excursie în Pirineii Orientali: les Orgues d’Ille-sur-Têt (65 km de la noi), apoi statiunea Olette (înca 35 km) cu gara a trenuletului galben (Le petit train jaune) poreclit si "metroul din Pirinei"; mai departe am vizitat pestera "Grotte de Fontrabiouse" (înca 45 km). La întoarcere, am oprit în Villefranche-de-Conflent (patrimoniu UNESCO) si am vizitat Fort Libéria.
16.07/ marti – dimineata plaja, seara plimbare în portul Collioure (12 km de la noi).
17.07 / miercuri – vizitat orasul Elne (25 km de la noi) cu Catedrala Sainte-Eulalie-et-Sainte-Julie (sec. XI-XII), apoi Fort Saint Elme din Collioure.
18.07 / joi – vizitat orasul Saint-Génis-des-Fontaines (27 km de la noi) cu mânastirea Saint-Génis-des-Fontaines.
19.07 / vineri – de dimineata la plaja; dupa-amiaza la cumparaturi si facut bagajele.
20.07 / sâmbata – în drum spre Chambéry, ne-am oprit sa vizitam orasul Nîmes (Arènes de Nîmes, Maison Carrée). În Chambéry am facut un tur al centrului istoric - Fontaine des élephants si Château des ducs de Savoie.
21.07 /duminica – în drum spre casa, ne-am oprit la Geneva, ne-am plimbat pe lac si am admirat Jet d'eau – simbolul orasului. Apoi... au urmat 550 km pe autostrada si am ajuns acasa la ora 21 ☺

luni, 3 iunie 2019

Jurnal de vacanta, mai-iunie 2019

24.05 (vineri)
Calatorie Augsburg – Mosonmagyaróvár
25.05 (sâmbata)
Calatorie Mosonmagyaróvár – Sibiu
26.05 (duminica)
Plimbare prin Sibiul Vechi: B-dul Nicolae Balcescu, Piata Mare, Piata Mica, Str. Cetatii.
Seara, plimbare la Rasinari
27.05 (luni)
Plimbare în Paltinis, Orlat si Rasinari.
Seara, mers la bunici, la cimitir în Sibiu, apoi in Muzeul Satului Sibiu.
28.05 (marti)
Calatorie la Brasov. Plimbare în Piata Sfatului, urcat cu telefericul pe Tâmpa.
Seara, mers la bunici, la cimitir în Brasov.
29.05 (miercuri)
Plimbare în Poiana Brasov, urcat cu telefericul pe Vârful Postavarul.
Seara, vizitat Diana.
30.05 (joi)
Calatorie spre Sibiu cu oprire în Fagaras – vizitat Cetatea Fagarasului).
Seara, plimbare în centrul Sibiului.
31.05 (vineri)
Plimbare în Cisnadioara, vizitat Biserica fortificata (sec. XII).
La amiaza, în Arpasul de Sus – Complexul Albota.
Dupa-amiaza, urcat la Bâlea Cascada.
1.06 (sâmbata)
Calatorie Sibiu – Mosonmagyaróvár
2.06 (duminica)
Calatorie Mosonmagyaróvár - Landshut - Augsburg
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PS: Fiecare zi de vacanta va avea o postare în care voi povesti pe larg si voi atasa fotografii. Pe masura ce voi publica postarea, voi atasa aici linkul respectiv ☺

sâmbătă, 23 iunie 2018

Concediu în Toscana - Program Review


S/ 9.06 - drum spre Piombino cu pauza în Verona (*cap.1*, *cap.2*, *cap.3*; *cap.4*,*cap.5*; *cap.6*)
D/ 10.06 - Piombino, tur în centrul istoric (*cap.1*; *cap.2*;*cap.3*; *cap.4*)
L/ 11.06 - Excursie pe Insula Elba (*cap.1*; *cap.2*; *cap.3*; *cap.4*)
M/ 12.06 - Zi de plaja, in golful cu roci
M/ 13.06 - Pe urmele Etruscilor - Populonia si Baratti (cap.1*, cap.2*, cap.3*, cap.4*)
J/ 14.06 - Plimbare în Massa Marittima si San Galgano
V/ 15.06 - Zi de plaja, în golful cu roci
S/ 16.06 - Plimbare în Suvereto, Motesudaio Marittima si Pisa
D/ 17.06 - Plimbare în Campiglia Marittima
L/ 18.06 - cu Leo la doctor; plaja la Dogs beach
M/ 19.06 - zi de plaja, în golful cu roci
M/ 20.06 - Plimbare în Siena si Arezzo
J/ 21.06 - zi de plaja Dogs beach, plimbare de ramas-bun în Piombino
V/ 22.06 - drum spre casa cu pauza la Laggo di Garda

duminică, 10 iunie 2018

Drumul spre Italia

Asa cum ne-am propus, ne-am trezit sâmbata la ora 3 noaptea pentru a porni la drum la ora 4. Leo a fost total derutat... nici nu a vrut sa se dea jos din pat. Abia când a vazut ca ne încaltam, a realizat ca e serios, vom pleca cu adevarat in toiul noptii.
Bagajele au fost încarcate în porbagaj înca de cu seara. Am organizat totul în asa fel incât in interiorul masinii sa nu avem decât posetele, sa avem spatiu confortabil pentru lunga calatorie care ne astepta.
Dupa cum am povestit in articolul anterior, pentru Leo a fost pregatita o cutie de transport care ocupa doua din cele trei locuri pe bancheta din spate. Afara era înca întuneric si în masina bineînteles, s-a stins lumina când am pornit si cu toate ca Leo si-a acceptat locul în cutie fara sa protesteze, dupa cateva minute a început sa se smiorcaie. Mi-am închipuit ca îi este ciudat singur, în întuneric, asa ca la primul semafor mi-am schimbat locul si am venit din fata, sa calatoresc lânga cutia lui, pe bancheta din spate. Initial m-am gândit ca va fi doar pâna când va rasari soarele, însa pâna la urma, am ajuns la destinatie în aceasta formatiune ☺ Cum m-a vazut lânga el, cum s-a linistit, s-a facul colacel si a adormit. Din cand în când s-a trezit, si-a scos boticul pe usa, s-a facut din nou melc si iar a adormit. Prima pauza am facut-o pe la ora 6 si jumatate, dupa ce am trecut granita în Austria.
La noi în Augsburg e vara de mai bine de o luna, de aceea ne-am îmbracat lejer, mai ales ca destinatia de vacanta este Bella Italia, tara în care soarele râde mereu. În Austria însa, la Pasul Brenner termometrul a aratat 8°C! Între vârfurile Alpilor, soarele înca nu era vizibil, tocmai se ridica ceata din vai... Superb peisaj! Am iesit sa fac o tura mica cu Leo si... am înghetat! Într-o parcare de benzinarie, unde am alimentat (în Austria benzina e cea mai ieftina 1,45€/l, în Germania este 1,55 si în Italia 1,75€/l), am tras din geamantan un pantalon si o jacheta si m-am îmbracat ca altfel, simteam ca ma prinde raceala! Ar fi fost un cosmar în concediu! Cum am intrat în Italia, vremea s-a încalzit din nou.
Pe parcursul drumului am facut cam la fiecare 3 ore câte oo mica pauza si o singura data am facut o pauza lunga de o ora, la Verona.


Dupa 500 de kilometri, adica pe la ora 10 - am ajuns la Verona. Am parcat în centru si ne-am plimbat timp de o ora, sa ne dezamortim picioarele.
Cu ani în urma, am fost de cel putin 5 ori în Verona, cunoastem centrul istoric si am vizitat cam toate punctele de atractie turistica. Asa ca de data aceasta ne-am plimbat doar în Piata Bra, am savurat un espresso veritabil, am dat ocol amfiteatrului si am citit planul de concerte din Arena di Verona.




La ora 11 ne-am urcat în masina si am pornit din nou la drum. Leo a intrat în cutia lui si a dormit sau s-a prefacut ca doarme ☺☺☺ Acasa nu doarme niciodata mai mult de cate o ora, în cursul zilei. Exact cum fac tinerele mame cu bebelusii lor - când bebe pânge, intra în panica, nu stiu ce sa îi mai faca celui mic, sa îl împace si sa fie bine; când bebe doarme adânc vin sa verifice de ce nu plânge?! ☺☺☺ Asa si noi, oare ce are Baiatu' de este asa de cuminte, nu care cumva sa fie bolnav! ☺☺☺ Leo a fost ca o jucarie de pluș - exact la fel de cuminte ca ursuletul - jucaria lui preferata! ☺☺☺
Am ajuns în Piombino conform planului nostru, pe la ora 16:30. De fapt, exceptând patania de la ultima statia de pedaggio, aproape totul a decurs conform planului...
Ruta din Germania în Italia trece prin Austria si pentru autostrada austriaca, am cumparat înca de acasa Vignette dus-întors. Italia finanteaza întretinerea autostrazilor prin sistem pedaggio (pe germana Maut). Pentru cine nu stie ce înseamna: pentru o anumita distanta pe autostrada, trebuie achitata o anumita suma - la intrarea în zona de plata, se deschide bariera doar daca ai extras un tichet. La iesirea din zona, predai tichetul si achiti pentru kilometrii parcursi. Pâna în Poimbino au fost trei statii de plata. Prima a fost în apropiere de Verona, a doua în apropiere de Modena si a treia în apropiere de Pisa. La primele doua statii am platit câte 17-18 euro. La ultima bariera, Helmut nu a fost atent si a intrat pe poarta "telepass" unde... nu am primit niciun tichet. Încapatânat, nu a vrut sa ne întoarcem asa cum am propus eu, sa mai intram o data pe poarta pentru cei fara "telepass". Ehei, când am ajuns la iesirea din zona, individul de la ghiseu a vrut sa ne întocmeasca un proces verbal si ne-a spus ca trebuie sa lamurim situatia pe la ce stiu ce administratie, bla-bla, si asta în urmatoarele cinci zile. Cum nu stim sa vorbim italiana nici eu si nici Helmut, am rugat (pe engleza) sa ne lase în amarul nostru, sa ne petrecem concediul linistiti, sa gaseasca o modalitate sa platim acum... Singura varianta a fost sa platim paușal suma de 70 de euro! Am zis "Gratie", am platit si ne-am vazut de drum! ☺

(va urma)

miercuri, 14 februarie 2018

De Sfântul Valentin...

... trimitem gânduri bune, din Biserica Sf. Valentin

O bucurie mai mare nici ca ne gândeam sa avem! Eu înca tot tu imi revin, ma minunez iar si iar si ma întreb, oare prin ce conexiuni în acest Univers, ne-a fost dat noua sa traim asa ceva?!
Pentru a ma face înteleasa mai bine, trebuie sa precizez ca de când ne-am casatorit, nu ne facem cadouri de Ziua Îndragostitilor ci obisnuim sa serbam Ziua Sfântului Valentin petrecând un weekend prelungit undeva unde sa împletim wellness cu excursii culturale si poate cu ceva schi. În fiecare an, un alt hotel, o alta regiune.
Anul acesta am renuntat la wellness si hotel, pentru ca în viata noastra, de anul trecut a intrat Leo.
Acum câteva luni am cautat pe internet o locatie pentru mini-concediul nostru, un apartament într-o zona frumoasa, în care sa putem face plimbari în natura, vizite într-un oras marcat de istorie si cultura, sa fie piste de schi în apropiere si calatoria de acasa sa nu fie mai lunga de cinci ore!
Din multitudinea de oferte, am optat pentru Bad Reichenhall pentru ca este la 230 km de casa, este la 10 km de Salzburg - orasul natal al lui Mozart si, pe o raza de 25 km sunt cinci centre de schi-alpin cu peste 50 de piste dotate cu telecabine, telescaune si teleschi! Am gasit un apartament superb si la pret acceptabil si iata-ne aici.
În prima zi, dupa ce ne-am instalat, am iesit sa vizitam statiunea - cunoscuta international pentru saline si ape termale.
Astazi a fost o zi rece (-6°C), dar cu soare si cer perfect albastru. Pulbere de zapada acopera câmpurile cât vezi cu ochii dar în statiune, strazile sunt perfect curatate /uscate. De jur împrejur se vad crestele albe ale muntilor, atât de aproape, ca ai impresia ca se rostogolesc peste case. Zona este superba!
Centrul statiunii este marcata de Castelul Marzoll - ridicat în secolul 15 în stil Renaissance. Am afta ca vizitarea se poate face doar cu programare si astazi nu a fost posibil - vom încerca în zilele urmatoare.


În imediata apropiere a castelului se vede turnul unei biserici. Curiosi, am intrat sa o vizitam siiiiii... Biserica este patronata de Sf. Valentin si poarta numele acestuia! ☺ Exact de Sf. Valentin, am descoperit aceasta cocheta biserica varuita în roz! Aceasta nu poate fi coincidenta, nu, nu! ♥
La ora amiezii, biserica era închisa, am fotografiat-o doar din exterior. La panoul parohial am citit ca astazi-seara va avea loc o slujba în cinstea patronului bisericii. Asa ca ne-am propus sa participam.
A fost extrem de placut! Am fost profund impresionati, slujba a fost ca un balsam pentru suflet.

Dupa slujba, am intrat vizavi în restaurantul hotelul cu baza de tratamente, un hotel de cinci stele.
Am servit o cina super-gustoasa: supa-crema de homar, file de salau si creveti prajiti cu cartofi pai, respectiv cartofi natur cu patrunjel verde; la desert Crêpe Suzette cu portocala, flambata în lichior de portocale.

Asa o zi frumoasa de Sf. Valentin înca nu am trait niciodata! ♥
(continuare: O zi cu soare, o zi cu ceata si ninsoare")

sâmbătă, 28 februarie 2015

Croaziera - Epilog

Nu stiu cum s-a întâmplat, dar articolul acesta programat sa apara la jumatatea lunii februarie, a ramas blocat... Asa ca iata, abia astazi voi povesti aventura debarcarii si a drumului cu autocarul spre casa.

Asa cum am scris în articolul precedent referitor la croaziera, dupa ce am închis valizele, am atasat la mânere benzile colorate (pe care stewardul ni le-a lasat în cabina, sub forma de antene ale fluturasului-origami), am scos bagajele pe culoar în fata usii si ne-am dus la culcare, oftând... Urma sa petrecem ultima noapte la bordul acestui minunat vas de croaziera.
Nu stiu daca am visat ceva despre superbele excursii si locurile deosebite pe care le-am vizitat în Marsilia, Barcelona, Palma, Pompei, Pisa si Florenta sau daca am visat despre exceptionalele seri petrecute într-unul din teatrele sau cluburile vaporului, la dans, spectacole sau concerte. Sa visam frumos am fi avut o multime de motive, seara încheiase una din cele mai frumoase vacante. Chiar si vremea ne-a facut un cadou deosebit, oferindu-ne pe parcursul concediului multe zile cu soare si temperaturi blânde - neobisnuit de blânde pentru un mijloc de noiembrie. Am avut noroc! ☺
Tot la noroc ne-am gândit si când am vazut ca am primit bentite rosii pentru valize. Conform ultimului exemplar al Jurnalului de bord, pasagerii cu bentite rosii urmau sa paraseasca vasul la ora 8:30. Ne-am gândit ca pâna la ora 14 când urma sa porneasca autocarul nostru spre casa, avem timp sa vizitam portul Savona si centrul vechi al orasului, însa mai mult si mai mult m-am bucurat pentru ca urma sa o întâlnesc pe Geanina.
Ne-am trezit odihniti si cu gândul sa nu uitam nimic în cabina nici nu am bagat în seama ploaia ce batea în geamuri. Am servit în tihna micul dejun si multumiti ca ne-am încadrat perfect în timp, ne-am prezentat la punctul de întâlnire - Grand Bar Orlov. Urma sa facem parte din primul grup ce cobora în port însa... organizatorii debarcarii au anuntat la microfon ca din cauza furtunii, vasul nu poate ancora. Cerul peste Savona era negru, marea foarte agitata si cu toate ca ne gaseam în port, vasul nu putea sa monteze puntea pentru debarcare. La fiecare sfert de ora ar fi trebuit sa coboare un grup, însa decalajul depasise deja limitele si la un moment dat, la punctele de întâlnire pentru debarcare se adunasera toti turistii - cu benzi rosii, verzi, galbele, albastre, portocalii, violete, bleu...  La ora 10:45 au aparut si cei cu bentite roz. Cu toate acestea nu era haos, atmosfera pe vapor era destinsa. Cardurile all-inclusive functionau înca, asa ca lumea servea cafea, ceai sau soft drink si discutiile erau din ce în ce mai animate. La difuzoare se anunta din timp-în-timp mesajul ca pâna când vremea nu se va stabiliza, capitania portului interzice ancorarea vasului nostru. Comunicatul era citit în toate limbile pamântuli... parca eram pe Arca lui Noe.

Am anuntat-o pe Geanina despre turnura pe care a luat-o programul nostru si cu parere de rau am contramandat întâlnirea. Nici pentru ea nu era vreme buna pentru șofat, furtuna în nordul Italiei capatase proportii de uragan.
Pe la ora 12 s-a ridicat blocada si noi ne-am aflat în primul grup care a coborât în port. Am fost îndrumati spre hala cu valize si atunci am înteles si mai bine cât de folositoare sunt bentitele colorate. Docherii au descarcat valizele din cala vaporului si le-au depus în port, în sala, tinând cont de culori. Conceptul a facilitat identificarea rapida a bagajelor, fiecare turist si-a preluat fara stress valizele si s-a îndreptat spre parcare.

Fusesem anuntati ca autocarul nostru si-a decalat deasemenea programul. Daca de pe vapor am coborât patru ore prea târziu, autocarul urma sa plece cu doua ore mai devreme! Pentru noi oricum nu mai conta, pe o asemenea vreme nu mai putea fi vorba despre vreo excursie. Soferul ne-a spus ca trebuie sa ne îndepartam cât se poate de repede de Italia, pâna ce soselele nu vor fi blocate de tot. Stirile radio pomeneau tot mai des despre inundatii, alunecari de teren, accidente sau întreruperi temporare ale traficului rutier.

Pe masura ce ne-am apropiat de Alpi, cerul plumburiu si ploaia s-au transformat în ninsoare abundenta si sosele alunecoase, acoperite cu zapada, însa soferul nostru s-a dovedit experimentat si am depasit fara probleme toate situatiile dificile. În autocar a fost cald, însotitoarea de bord ne-a servit gustari si bauturi, totul a decurs în cele mai bune conditii. Călătoria noastra s-a încheiat odată cu lăsarea întunericului. În Germania era înca totul verde, toamna frumoasa era pe sfârsite.

Ne-am bucurat ca am ajuns acasa însa... ne-au trebuit câteva zile sa ne obisnuim cu ideea ca în jurul nostru nu mai misuna o armata de stewarzi, ca mâncarea nu ne-o mai serveste nimeni la masa si cardul pentru bauturi nu ne mai foloseste la nimic ☺
Concediul de vis se încheiase si realitatea cu care ne-am confruntat în primele saptamâni nu a fost tocmai blânda...

PS: Toate articolele despre concediul petrecut pe Marea Mediterana si vasul Costa Diadema sunt grupate în postarea "Croaziera de la A la Z" Ultimul articol legat de croaziera, il puteti citi - aici.

joi, 19 februarie 2015

Drumul spre Slovenia


Am pornit dimineata din Augsburg, pe timp de ceata. Când esti doar co-pilot te cufunzi în fotoliul confortabil, alegi muzica potrivita si ai timp sa admiri peisajul care se desfasoara în fata geamurilor. Vazduhul plumburiu relaxeaza si elibereaza imaginatia... Ceata este fâsia de pamânt pe care realitățile înconjurătoare se contopesc cu închipuirile, este zona în care oricând se poate întâmpla orice. Imaginile vin spre tine secvential, podurile de peste sosea par suspendate în aer iar crengile copacilor par a fi tentacule prin care pamântul s-a agatat de cer.
Putin înainte de a intra în Austria am trecut prin ninsoare, ca printr-un tunel. Apoi ne-a întâmpinat vreme cu soare si cer azuriu. Zapada stralucea ca pulberea de diamante iar copacii încarcati de promoroaca, pareau monumente din argint si cristal.

Cu cât am patruns mai mult Alpii, cu atât mai des am întâlnit nori albi si pufosi, traversând soseaua. Großglockner (3.798 m), este vârful montan cel mai înalt din Austria.
Soseaua strapunge repetat pântecul muntilor, lantul de tuneluri scurteaza drumul considerabil. Granita dintre Austria si Slovenia se situeaza la jumatatea unui tunel lung de 8 kilometrii. Karawankentunnel reduce timpul călătoriei între Villach (Austria) și Ljubljana (capitala Sloveniei) cu peste o oră.
Slovenia este o tara mica, cu doar 2 milioane de locuitori. Nu am mai fost niciodata in Slovenia si surpriza neplacuta a fost sa constatam ca navigatorul nostru are toata Europa, mai putin Slovenia! Ne-am spus însa ca nu vom întâmpina probleme - citim indicatoarele rutiere. Cu toate ca folosește alfabetul latin, limba slovena este pentru un turist european foarte greu de citit sau înteles. De altfel chiar si slovenii între ei întampină câteodata probleme în a se întelege, deoarece limba slovena are 48 de dialecte foarte diferite între ele.
Asa se face ca de acasa si pâna în apropierea statiunii balneare unde aveam facuta rezervarea ne-au trebuit mai putin de cinci ore, dar pâna când am gasit hotelul a mai trecut o ora! Am trait însa o experienta unica! ☺
Neobisnuiti cu densitatea redusa a populatiei, o senzatie ciudata ne-a însotit pe drumurile din Slovenia. Case razlete, sate pustii, nici tipenie de om pe strazi... cui sa ceri un sfat?! Într-un sfârşit am întâlnit un sprinter parcat si soferul la volan. Cetateanul nu vorbea niciuna din limbile internationale în care am încercat sa luam legatura, însa când i-am aratat brosura hotelului la care doream sa ajungem, a zâmbit si ne-a facut semn sa îl urmam. Dupa ce ne-a condus pe câteva stradute, se pare ca nu a mai fost atât de sigur ca stie unde merge si a oprit într-o intersectie în mijlocul unui câmp, lânga un grup de camioane încarcate cu busteni. Soferii au început sa discute la nivelul geamului, sotul meu a oprit automobilul paralel cu ei, cel de-al doilea sofer vorbea ceva engleza. Ne-a explicat cum ajugem la hotel - nu mai erau decât 10-15 minute de mers cu masina. Prinsi în discutie, nici nu am observat ca "drumul de tara" era de fapt o sosea principala pe care noi o blocasem, autobuzul din sens opus nu a avut loc sa intre în intersectie si în spatele lui a mai venit un camion. Nimeni nu a claxonat, nimeni nu a strigat sau înjurat, ba dinpotriva toti cei implicati s-au dovedit extrem de întelegatori. Doi calatori din autobuz au cerut sa li se deschida usa, spunându-si probabil ca decât sa astepte sa eliberam noi intersectia, vor ajunge mai repede pe jos. Am fi dorit sa punem imediat capat situatiei penibile în care ne alfam, însa soferul cu explicatiile parea fericit ca cineva are nevoie de sfaturile lui rutiere, noi multumeam la fiecare cuvânt si am fi vrut sa plecam, el însa mai adauga înca un amanunt si înca unul... Acum când îmi amintesc, faza îmi pare ca o întoarcere în timp! Este singura tara în care, în secolul 21 fiind, parea ca nimeni nu se grabeste... recunosc, a fost o senzatie tare placuta!

duminică, 21 decembrie 2014

Croaziera - Ora 5 pm

(continuare la "Cand ploaie, când soare")

Conform "Jurnalului de bord", la ora 17 urmau sa înceapa o degustare de vinuri în Wine Bar si un film de desene animate în cinematograful 4D. Helmut voia la bar, eu la cinema. Ne-am oprit la cofetarie sa îndulcim tratativele... La o masa alaturata, o familie din Austria ducea aceeasi munca de lamurire. Am râs cu lacrimi si decizia a cazut scurt: barbatii merg împreuna la bar, noi doamnele, la cinematograf.
Noi doua ne-am facut fotografii si ne-am amuzat la un film de desene animate în care am mirosit si am simtit tot ce a zburat direct pe lânga scaunele noastre.
Barbatii au testat câteva vinuri italienesti: Chianti, Brunello, Barolo... mai multe informatii nu am capatat si nici fotografii nu avem. Ei, asta e atunci când lasi barbatii singuri!  ;) (va urma)

duminică, 7 decembrie 2014

Croaziera pe Marea Mediterana - noiembrie 2014

♦Pregatirile
Al doilea plan de vacanta
Cu ce ma ocup zilele astea?
Noutati
♦ 8 noiembrie
Drumul spre vapor
Opt ore, cinci tari, patru anotimpuri
Îmbarcarea
Cabina
Atriumul vasului
Primele ore la bord
Exercitiul de salvare în caz de avarie
Se ridica ancora
Primul dineu
Sfârsitul primei zile

♦ 9 noiembrie
A doua zi
Cinci ore si jumatate în Marsilia (1)
Cinci ore si jumatate în Marsilia (2)
Cinci ore si jumatate în Marsilia (3)
Pavilionul cu oglinzi - Marsilia
A doua zi la bord
Sfârsitul celei de-a doua zi

♦ 10 noiembrie
A treia zi
Barcelona si capodoperele lui Gaudi (1)
Barcelona si capodoperele lui Gaudi (2)
Barcelona si capodoperele lui Gaudi (3)
Ancorat în portul Barcelona
Complexul SPA
Apus de soare în portul Barcelona
A treia seara

♦ 11 noiembrie
Am ancorat în Palma
Castell de Bellver
Plimbare în Palma de Mallorca
Catedral de Santa María de Palma de Mallorca
Noiembrie cu soare în Palma de Mallorca
A patra seara

♦ 12 noiembrie
A cincea zi la bord
Paradisul SPA
Brilliance and glamour - plimbare pe vas (I)
Velvet, Gilt and Glamour - plimbare pe vas (II)
Clubul rock, pizzeria si beraria "Dresden Green"
Când ploaie, când soare
Ora 5 pm
Seara de gala

♦ 13 noiembrie
Daca e joi, e Napoli
Pompeii (1)
Pompeii (2)
Pompeii (3)
Pompeii (4)
Arrivederci Napoli!
Arrivederci Napoli!(2)
Exercitiul de debarcare
Soarele si marea
A sasea seara

♦ 14 noiembrie
Al saptelea port
Debarcare si îmbarcare, în portul La Spezia
Pisa - Piata Miracolelor (1)
Pisa - Piata Miracolelor (2)
Pisa - Piata Miracolelor (3)
Florenta (1) - Pinocchio
Florenta (2) - Piata San Marco, Piata Domului
Florenta (3) - Catedrala Santa Maria del Fiore
Florenta (4) - Ponte Vecchio
Florenta (5) - Piazza della Signoria
Florenta (6) - Piata Uffizi si Piata Santa Croce
Ultima seara la bord

♦ 15 noiembrie
Debarcarea si drumul spre casa

♦ Generalitati
Senzatia de rau pe timpul calatoriilor