Se afișează postările cu eticheta Craciunita. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Craciunita. Afișați toate postările

duminică, 10 decembrie 2023

Acasa, în luna decembrie

 
Obisnuiesc sa decorez întreaga casa, înainte de prima duminica de Advent. La întâi decembrie, curtea si fiecare coltisor de casa capata aspect festiv. 
In salonul de zi acoperim canapelele cu cuverturi si perinite în culori tipice Craciunului: rosi-verde-alb. Pe masute avem coronite de Advent si mirosul de brad este atât de proaspat si placut! Anul acesta este una cu lumânari rosii, alta cu lumânari aurii. Tot pentru decor, cumparam de la florarie Craciunite la ghiveci. Anul acesta am amenajat "oraselul" în nisa de lânga semineu si am pus presepio pe pervazul geamului de la sufragerie. 
Un presepio este o reprezentare a poveștii biblice de Crăciun cu miniaturi cu aspect omenesc, îngeri și animale, uneori doar cu Familia Sfânta. Alteori sceneta este prezentata într-un model complex, cu zeci sau sute de figurine. Eu am mai scris în alti ani despre aceasta traditie din tarile catolice
Figurinele dintr-un presepio pot fi confectionate din plastic, portelan sau lemn. Uneori sunt actori angajati pentru o astfel de sceneta si au alaturi animale adevarate.  
Presepio a noastra are figurine din portelan. Sunt Maria, Iosif si Pruncul Sfânt, îngerul care a vestit Nasterea Domnului, cei trei Magi care au adus cadouri, pastorul cu mielutii si alte animale adapostite în iesle: cal, vaca, gaini, gâste... În fiecare an, cumparam din târgul de Advent înca ceva care sa se integreze în sceneta noastra. Un lampas, o camila, un cos cu lemne si toporas, furca, matura... fiecare miniatura completeaza si înfrumuseteaza ieslea. Anul acesta... am cumparat o iesle noua ♥ 
O dupa-amiaza întreaga mi-a trebuit sa aranjez totul pe pervazul geamului. Am lipit pietricele, bucatele de muschi-de padure si conuri de brad si am amenajat sceneta cum m-am priceput mai bine. 
Între sufragerie si bucatarie, avem un gemulet. Cu multi-multi ani în urma am desfintat geamurile-usi-glisante si am lasat orificiul deschis. Si tot de atunci, pe pervazul acestui gemulet troneaza Rudolf cu saniuta lui. De anul trecut, îi tine companie un grup de jucarioare simpatice cu cheita. Pe pojghita superioara a barului, lânga masa din sufragerie îsi au loc de obicei miniaturile ce formeaza "patiseria de Craciun" - prezentata ieri. În hol, la intrare sunt usile-miniatura pe care le-am prezentat în articolul de Mos Nicolae. Acestea sunt decoratiunile mari. In bucatarie, în dormitoare, în hol si în casa scarilor nu am pus decât decoratiuni mici. Voi reveni cu alte poze. ☺🎄🎅🎠🎡🎊⛄❄️