
Pudra zapezii gustate în
vacanta la Sibiu, s-a topit chiar si în amintiri, iar speranta ca în curând va ninge, a devinit pe zi ce trece tot mai mica (nu este însa abandonata!). Temperatura de +6°C ne transmite o stare ciudata, nu doar noua, ci si vrabiutelor care ciripesc voios, ca în prag de primavara.
Sotul meu, care înca mai are concediu câteva zile (eu am reînceput serviciul imediat dupa revelion!), m-a sunat ieri, putin înainte de ora 12 la birou si mi-a spus:
- Ai mult de lucru? Ce zici, ai putea sa-ti iei liber restul zilei, ca ar fi ceva de rezolvat?!
Am stampilat la iesirea din firma si... aflata în masina, l-am întrebat, ce poate fi atât de urgent?
- Stiu ca ti-e dor de zapada si... daca iarna nu vrea sa vina, am hotarât sa mergem noi la ea!
Am trecut scurt pe acasa, sa îmbrac pantaloni si-un pulover calduros si, cu chiote de bucurie am pornit spre Alpi.






Am lasat în urma peisajul prim
ăvăratic si pe masura ce ne-am apropiat de granita austriaca, petele de zapada devenite din ce în ce mai mari, au învaluit totul întro mantie alba si groasa! În
Garmisch-Partenkirchen zapada depasea jumatate de metru, iar spre
Linderhof si
Plansee ceva mai mult! Drumul spre
lac era închis, patrunderea în zona fiind interzisa din cauza pericolului
producerii de avalanşe. Ne-am oprit în curtea
castelului, ne-am bulgarit si cu toate ca am fi dorit sa alergam prin zapada, neaua pufoasa a facut imposibila înaintarea fara talpici speciali.








Brazii încarcati de nea, ne-au dat impresia a fi figurine de zahar, casele pareau a-si fi pus
cușme de blanita alba, dealurile-n zare, pareau a fi spinari de iepurasi polari si peste toata întinderea alba, doar jacheta unui schior mai aducea câte o pata de culoare.
Am permis gerului sa ne înroseasca obrajii, am admirat peisajul, ne-am umplut plamânii cu aer curat si sufletul de frumos.
Ne-am astâmparat dorul de zapada si la lasarea serii, am parcurs drum înapoi. Cei 125 kilometri de sosea - "curati" ca dupa o ploicica de primavara, i-am strabatut fara probleme, în aproximativ o ora.






Ping:
alexmazilu.ro,
costin-comba.blogspot.com,
alecuracoviceanu.ro,
ivanuska.wordpress.com,
crazy-in-loveee.blogspot.com,
graphis-artwork.blogspot.com,
aliceee-traveler.blogspot.com,
rokssana.wordpress.com,
calinhera.wordpress.com,
tiberiuorasanu.wordpress.com,
gabryellehelen.wordpress.com,
theodora0303.wordpress.com,
eulinterior.blogspot.com,
lavii-osperanta.blogspot.com,
umograf.com,
mirelapete.dexign.ro,
redsky2010.wordpress.com,
rontziki.ro,
fewstuff.blogspot.com,
scorpio72.wordpress.com,
adriana-dardindar.blogspot.com,
romanianstampnews.blogspot.com,
bloglenesrau.wordpress.com,
stropidesuflet.wordpress.com,
cristiandima.wordpress.com,
linkping.wordpress.com,
labulivar.wordpress.com,
zinnaida.ro,
lecturirecenzate.ro,
g1b2i3.wordpress.com,
muc-roz.info,
vera-arev-vera.blogspot.com,
pandhoraa.blogspot.com. Pingback - pe baza informatiilor oferite de
ZeList (daca cineva a fost uitat, cer scuze si promit sa ma revansez la urmatoarea postare, doar sa-mi atrageti atentia, va rog):
cybershamans.blogspot.com,
spusesinespuse-tiberiu.blogspot.com,
bycetateanu.wordpress.com,
daurel.wordpress.com,
handmadeincovasna.blogspot.com,
profunzimi.wordpress.com,
cublandete.wordpress.com,
nikuelektriku.blogspot.com,
electrocardiogramevirtuale.blogspot.com,
mihaeladr.blogspot.com,
atdoru.wordpress.com,
eclpsademart.wordpress.com ,
romanicateiubesc.blogspot.com,
danvaideanu.blogspot.com,
alice-in-wondernet.blogspot.com,
pauza-de-ceai.blogspot.com,
bunatati-simple.blogspot.com,
allias.ro,
vacafoarteverde.blogspot.com,
13angi.blogspot.com,
prafdestelez.blogspot.com,
lolitamyinnerthoughts.blogspot.com,
tu1074.wordpress.com.