Mondialul din 2026 are și un gol greu de ignorat. Italia este "marea pierdere", cu patru titluri mondiale și o istorie uriașă, o echipă care nu mai prinde turneul pentru a treia oară la rând, după 2018 și 2022. Nicio altă fostă campioană nu a ratat trei ediții consecutive, iar presa internațională o numește cea mai șocantă omisiune. Alte nume grele lipsesc și ele, România cu a șaptea absență consecutivă, Chile cu a treia, Nigeria eliminată dramatic, plus Danemarca, Polonia, Țara Galilor, Serbia și Costa Rica, toate prezente în 2022 și dispărute acum din peisaj. Turneul a început cu un amestec de entuziasm și nostalgie, ca și cum ai deschide o ușă spre o petrecere mare, dar observi că lipsesc câțiva invitați importanți.
Seara de azi aduce și o premieră absolută - Canada, una dintre țările gazdă, joacă în Statele Unite și nu la ea acasă, un detaliu care schimbă puțin harta obișnuită a mondialelor și dă senzația că turneul se joacă pe o scenă uriașă. Meciul Canada - Africa de Sud promite energie, forță și dinamism, exact genul de început care îți prinde privirea și nu te mai lasă să te ridici. Primele treisprezece minute s au scurs, tabela e încă 0 la 0, dar ritmul e alert și senzația e că oricând poate veni o fază care să aprindă tot stadionul.
Ne‑am pregătit pentru seara asta cu lucruri simple și bune. Am scos din frigider sucul de roșii, rece și perfect pentru căldura care ne urmărește de zile întregi, am pus pe masă roșioare cocktail și chips de cartofi făcuți de noi, crocanți și aurii, fără nicio legătură cu punga din magazin. După mai bine de două săptămâni în care temperaturile au tot urcat spre patruzeci de grade, veranda s‑a încins de parcă ar fi fost o seră uriașă, așa că ne‑am mutat în living, unde aerul e mai blând și se simte ca o mică evadare. Acolo ne așteaptă meciul și atmosfera de Mondial, cu gusturi bune și cu bucuria că suntem pregătiți pentru o seară lungă.
😜 Lui Leo nu ii pasa cine cu cine joaca, el tine doar cu România 🇷🇴 si cu Germania 🇩🇪

PS: ma distreaza doua nume in seara asta: Hugo Broos este selecționerul Africii de Sud, eu am inteles Hugo Boss 😜 si un tanar jucator, Relebohile Mofokeng, atacant sud-african (21 de ani, joacă la Orlando Pirates), cica unul dintre cei mai promițători jucători ai generației actuale... eu am inteles ca il cheama Mocofan 😅 UPDATES: Scor final 1:0, Canada merge mai departe in optimi 🇨🇦
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu