Se afișează postările cu eticheta preziceri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta preziceri. Afișați toate postările

vineri, 3 ianuarie 2014

Cei 12 fii ai Anului


În traditia populara româneasca, lunile anului sunt considerate a fi "cei 12 fii ai Anului". Fiecare luna sugera prin numele ei, fie o activitate din viata oamenilor, fie amintea de un anumit obicei.
Cel mai mare dintre fiii Anului, Ianuarie sau ''Gerar'' era cunoscut în trecut si sub denumirea de ''Genarie'', ''Ghenarie'' sau ''Calindariu''. Este luna în care se dadeau petreceri de începerea Noului An si în care se vedea cum va fi vremea în perioada urmatoare: daca în ianuarie nu e timp geros, atunci tot asa va fi vremea în martie si aprilie. Daca însa este frig, cu siguranta în februarie va ninge.
Februarie, ''Faurar'' sau ''luna lupilor'' era considerata a fi o luna deosebit de nemiloasa, venind cu geruri si viscole mari. În traditia populara se spune ca în februarie doua saptamani îngheata tot, iar in urmatoarele doua se dezgheata. Denumirea populara ''Faurar'', sugera începutul pregatirilor pentru muncile agricole.
În luna martie (''Mart'') începe primavara, vremea se încalzeste treptat. Legendele spun ca Mart a luat cate o zi din fiecare celelalte luni pentru a-si depasi fratii, de aceea nici o zi nu seamana cu cealalta. Acum încep zilele Babelor (zilele Martei sau ale Dochiei), traditie îmbogatita de o multime de povesti ce ilustreaza lupta dintre iarna si primavara, dintre întuneric si lumina. Martie mai este denumit si ''Germanar'' (''Incoltitorul''), natura începand sa prinda viata si culoare.
Aprilie (''Prier'') este o continuare a zilelor babelor Marta si Dochia. Denumirea de ''prier'' se datoreaza faptului ca se considera ca aceasta perioada din an este una foarte prielnica. Cu toate acestea, vremea este instabila. Datorita zilelor friguroase si cu vânt uscat luna aprilie mai purta si denumirea de ''Traista-n bat''.
Mai  -''Florar'' sau ''Frunzar'', este luna ierburilor. Acum se considera ca Raiul coboara pe Pamânt, pajistile sunt verzi si pline de flori multicolore, iar frunzisul padurilor si livezilor tresare sub adierea vântului.
Iunie este luna cireselor drept pentru care în popor era cunoscuta sub denumirea de ''Ciresar'' sau ''Ciresel''.
Iulie, luna lui ''Cuptor'', este în traditia populara perechea lui ''Faurar''. Asta pentru ca vorbele din popor spun ca, pe cat de frig e în vremea lui ''Faurar'', pe atat de cald va fi în luna lui cuptor.
August, este ''Gustar'' sau ''Secelar'', una din lunile ce abunda în legume, fructe si recolte de tot soiul.
Septembrie este ''Rapciune''- luna ce deschide usa toamnei, cu vreme schimbatoare. Totodata este si luna vinului - ''Vinitel'', acum strangadu-se rodul viilor. Dat fiind ca acum începe un nou anotimp, traditiile populare fac iarasi legatura între luni si vreme. Astfel, daca de ''Rapciune'' e cald, atunci luna urmatoare, ''Brumarel'' timpul va fi rece si cu multa umezeala. Daca tuna în septembrie, e semn de multa zapada în ''Faurar''. Daca în septembrie infloresc scaietii, atunci toamna va fi lunga si frumoasa. Daca rândunelele se duc repede, atunci e semn ca si iarna e aproape.
Lunile octombrie (''Brumarel'') si noiembrie (''Brumar'') nu aduc evenimente si traditii deosebite. Ele sunt însa cele care prevestesc ca iarna bate la usa. Acum cade bruma, apare promoroaca. Daca vântul bate cu putere, înseamna ca iarna ce vine va fi blanda. Daca în aceste luni va ploua marunt, atunci iarna va fi grea.
Decembrie (''Undrea'' sau ''Ningau'') este una din cele mai bogate luni ale anului în sarbatori crestinesti, cântece si voie buna. Deschizatoare de anotimp dar închizatoare de an, aceasta luna e foarte bogata în prevestiri pentru anul ce va veni. De Sf. Andrei praznuit în ultima zi din noiembrie si sarbatoare ce deschide luna cadourilor, se pun la încoltit în vase, boabe de grâu pentru a vedea cât de bogat va fi anul care vine. Pe de alta parte, daca în ''Undrea'' e ger, atunci anul va fi manos, daca e zapada, atunci va ploua în timpul lui ''Ciresar''.(text Robby Bubble, fotografii Très Riches Heures)

marți, 25 ianuarie 2011

Nominalizari Oscar 2011

Mo'Nique (42 ani) - Oscar 2010
Astazi la ora 5:30 a.m. în Los Angeles, Mo’Nique (actrita care anul trecut a fost distinsa cu premiul Oscar pentru rolul din “Precious”) a prezentat împreuna cu presedintele Academiei Americane de Film – Tom Sherak – lista principalilor nominalizati la premiile Oscar 2011.
Cele mai importante distinctii acordate anual în domeniul cinematografiei - premiile Oscar- desemneaza cele mai bune filme si cele mai bune interpretari sustinute în anului 2010. Editia a 83-a va avea loc la data de 27 februarie si va fi prezentata anul acesta de actorii Anne Hathaway si James Franco.
Marii favoriti sunt "The King's Speech" - nominalizati la douasprezece dintre categorii, "True Grit" - cu zece nominalizari, "The Social Network" - cu opt nominalizari, la egalitate cu "Inception". Pe aceeasi lista, a celor cu cele mai mari sanse la mult râvnitul premiu, urmeaza "The Fighter"- cu sapte nominalizari si "Toy Story 3", "Black Swan", "The Kids are All Right", "127 Hours", "True Grit" si "Winter's bone". Lista completa a nominalizarilor o puteti citi aici :)

luni, 17 ianuarie 2011

Golden Globe Awards 2011

Cunoastem nominalizarile la Golden Globes 2011. Mai stim ca, la fel ca si anul trecut, gazda de anul acesta va fi simpaticul actor Ricky Gervais si deasemenea numele câtorva importanti invitati a fost facut cunoscut : Matt Damon, Jennifer Lopez, Robert Pattinson, Sandra Bullock, Kevin Spacey, Bruce Willis, Eva Longoria, Robert De Niro...
Agitatia din luxurioasa sala Beverly Hilton Hotel / Beverly Hills -California, va atinge cote maxime. Peste doua ore începe decernarea prestigiosului premiu si vom afla câstigatorii celei de a 68-a editii. Pâna atunci nu putem decât sa tinem pumnii strânsi favoritilor nostri:
Update/17 ian.2011/ 5:50 - Lista câstigatorilor: aici :)

marți, 26 octombrie 2010

PAUL nu mai e...

Vedeta celor ce cred în oracole, caracatita PAUL, s-a stins astazi din viata.
Timp de doi ani, a "prezis" (cu o exacticitate de peste 86% ) câstigarea sau pierderea meciurilor de catre echipa naționala de fotbal a Germaniei, în competitiile internationale.
S-a scris mult despre aceasta caracatita ( The Guardian, The Washington Post, Le Monde, Süddeutsche Zeitung, etc), sute de reporteri s-au perindat în fata acvariului din Sea Life Centre Oberhausen, încercând sa adune material pentru cel mai bun fotoarticol, multe televiziuni internationale au preluat si transmis live profetiile lui Paul. S-au încheiat pariuri si s-a întretinut "febra" campionatelor de fotbal, iar pentru Merlin Entertainments Group -"parintii" lui Paul, caracatita a devenit un nou mod de a câstiga bani si popularitate. Fotografia lui a fost folosita cu succes în proiecte marketing (firma REWE a cumparat dreptul de publicare - ca mascota, începând cu iulie 2010) si aberatia a mers mai departe: Paul a devenit "membru de onoare" al orasului spaniol Carballiño (13.07.2010) si chiar a "jucat" rolul principal în crimi-comedia - made China, intitulata "Ucide caracatita Paul"(regizor Xiao Jiang), film ce a avut premiera în august 2010.
Visul multora s-a spulberat astazi...