Se afișează postările cu eticheta vegetatie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta vegetatie. Afișați toate postările

joi, 23 august 2018

O vara ca nici o alta vara!


Locuiesc în Bavaria de peste 18 ani si în general, vara aici dureaza cam doua luni. Temperaturile sunt placute, nu depasesc 30° (la umbra, nu la nivelul solului) decât poate pentru o saptamâna sau doua. Totul este verde, pentru ca din când în când ploua, domol - furtunile sunt aici exceptii.
Însa vara 2018 a început la mijlocul lui martie! A început cu temperaturi moderate (26-28°C) si fara interperii, însa de la mijlocul lui iunie s-a instaurat canicula si temperaturile nu au mai scazut sub 30°C nici macar noptile! Sunt deja 12 saptamâni de când în Augsburg nu a mai plouat! Iarba este arsa, copacii si-au colorat frunzele de mult timp si de la începutul lui august se leapada de ele ca în miez de toamna! Platanii cei frumosi, cu a lor scoarta care normal se descojeste treptat, în straturi, ca un puzzle, anul acesta... s-au dezbracat complet! Sunt goi-pusca, din cauza secetei!
Cântam si recitam zilnic "hai PLOAIE, hai!" dar pâna acum nu a ajutat!
Sincera sa fiu, ma minunez de mine... Nu am crezut ca voi ajunge vreodata sa spun (in legatura cu caldura) "Enough is enough!". Mi-a placut dintotdeauna caldura, dar pentru 2-3 saptmâni, apoi o ploicica si iar o saptamana de caldurica... Of, asa ca acum - canicula fara sfârsit, este ștrapața totala, pentru om sau animal, pentru natura în general!
Cu speranta ca vine si la noi ploaia, trimit salutari vesele si fierbinti catre membrii Clubului MfC si mai ales catre participantii la MIercurea fara Cuvinte - saptamâna 34floarea bunicaLumea lui AlexandruRux Copilarim, prietena-japoneza2, prietena-japonezaPoteci de dor, Nima, Carmen, Cristi, GhitaB, Suzana, Diana, Zina, iwillneverlookback2017. Happy WW, happy day - everyday! ☺

PS: wow... peste patru luni este Craciunul!