joi, 6 decembrie 2012

Pentru masa de seara

Nu este nevoie decât de un grepfrut, o portocala, o mandarina, o kiwi, doua-trei physalis si tot atâtea kumquats. Aroma acestor fructe se combina atât de armonios încât îti doresti ca platoul sa nu se mai goleasca!
 
Fructele descojite, cântaresc în jur de: un grepfruit ~150g (= 70 calorii), o portocala ~ 120g (= 95 calorii), kiwi ~80g (45 calorii), o mandarina ~ 40g (= 20 calorii), trei kumquats ~ 50g (= 35 calorii) si trei physalis ~30g (= 15 calorii). În total 280 calorii si o comoara de vitamine si minerale!

Raportat la 100 grame fruct, mandarina contine: vitamina C (30 mg), E (0,3 mg), sodiu (1 mg) fier (0,3 mg) zinc (0,1 mg) magneziu (11 mg), clor (4 mg), sulf (10 mg), potasiu (210 mg) calciu (33 mg), fosfor (20 mg), cupru (0,1 mg).
Grepfruitul: vitamina C (44 mg), E (0,3 mg), sodiu (2 mg), magneziu (11 mg), clor (2 mg), sulf (5 mg), potasiu (167 mg), calciu (17 mg), fosfor (16 mg).
Portocala: vitamina C (50 mg), A (0,13 mg), E (0,3 mg), sodiu (1 mg), fier (0,4 mg), magneziu (14 mg), clor (4 mg), sulf (9 mg), potasiu (165 mg) calciu (42 mg), fosfor (22 mg).
Kiwi, vitamina C (71 mg), E (0,5 mg), sodiu (4 mg) fier (0,8 mg), zinc (0,5 mg), magneziu (24 mg), clor (66 mg), sulf (15 mg), potasiu (295 mg), calciu (38 mg ), fosfor (31 mg).
Kumquat, un fruct din Asia (mai nou cultivat si în Africa si America centrala), înrudit cu lamâia si portocala, are un diametrul de doar 3 cm, se serveste cu coaja si sâmburi si are un gust citic usor amarui. 100 grame fruct, contine 44mg vitamina C si valoarea calorifică este reprezentata 80% din carbohidrati, grasimi 10%, proteine ​​10%.
Pysalis, sunt fructe dulci-acrisoare, cultivate în principal în Africa, America de Sud, India și insula indoneziană Java și exportate peste tot în lume. 100 grame fructe contin: vitamina C (28 mg), sodiu (5 mg), fier (1,3 mg), zinc (0,1 mg), magneziu (8 mg), clor (2 mg), sulf (6 mg), potasiu (170 mg), calciu (12 mg), fosfor (39 mg)
Datele calorice pot fi verificate  în tabelul FDDB

miercuri, 5 decembrie 2012

La multi ani!

LA MULTI ANI tuturor ce poarta numele de NICOLETA sau NICOLAE! Sfânta sarbatoare sa va daruiasca iubire, pace si armonie. Mos Nicolae sa va umple inima de bucurie si ghetele cu dulciuri, mere si nuci. Sanatate si LA MULTI ANI, tuturor participantilor la Miercurea fara cuvinte - saptamâna 49/2012!
Pingback: Ironicblond, Acuarele, Samsara, Pitikotu, Tu1074, Aniela, Fosile, Ana, Adriana, 13angi, Steliana, Diverse, TURY, Just Words, DANI, Cristi, Bia Bialog, Clipe de Cluj, Anca, mircea florescu, Diana, Kadia, KARMAPOLICE  Fata Nesabuita  Xaara Novack, Alina, RobertN, addicted, nima, Larisa, Mihaela, anastasia, Ina, Ema Hategan, Iulia Radu, vasile dumitru, Vania, Spunsieu, ELENA, Daliana, Adriana, Melly, Blind Love, dordefemeie, Rolling Ideas, CipBtRO, Dan, Copilul in oras, cafeauata, Ninu, Zina, Tiberiu, SoriN, pandhora, Iulisa, Slowaholic, Alexandru, rocs m, Liviu Bimbea, TUDOR Minnie, MIRELA si NICOLETA.

Miercurea fara cuvinte (49) - Pudrate

Gradina botanica - Augsburg, 02.12.2012
  .
.

Dorești să participi la MIERCUREA FARA CUVINTE? Este simplu si amuzant! Nu trebuie decât să afisezi pe blogul tău o fotografie (sau o serie de fotografii) care "să vorbeasca fără cuvinte" și apoi sa introduci linkul în tabelul de mai jos.
Este WORDLESS WEDNESDAY... mai stai mult pe gânduri? Înscrie-te! :)

luni, 3 decembrie 2012

Prima duminica de Advent

pentru rubrica Pink Monday - initiata de Karma police



Va dorim o saptamâna minunata! Alina si Carmen

Povestea "cozonacului" german

Așa cum cozonacul este un desert tradițional pe masa de Craciun a românilor, așa este Christstollen (sau simplu Stollen) pe masa nemților.
Cu 700 de ani în urmă, undeva în Germania, a fost scos din cuptor primul Stollen. Originea rețetei este necunoscuta însa ideea de la care s-a pornit a fost aceea de a crea o pâine savuroasa, consistenta si rafinata, care sa poata fi servita lânga cafea, în zilele de Advent. Urmând sa fie consumat în perioada de post, aluatul a fost obtinut din apă, ovăz și ulei din semințe de rapiță, a fost copt sub forma de pâine mai lunguiața si a fost învelit cu un strat gros de zahar pudra, pentru a simboliza scutecele albe în care fost înfasat Hristos, după naștere - în Bethleem. Toata lumea a început sa serveasca acest produs, care însa... avea gustul pe masura ingredientelor sarace.
Prima referire scrisă în legatura cu acest cozonac dateaza din 1329, când orasul Naumburg din landul Saxonia-Anhalt (Germania) a facut cadou un Stollen, bischofului Heinrich von Grünberg.
În anul 1430 prințul Ernst von Sachsen si fratele acestuia - contele Albrecht, si-au facut curaj si au scris o scrisoare Papei Nicolae V, prin care rugau ridicarea interdicției privind untul, doar pentru aluatul de cozonac. Papa a refuzat categoric.
În anul 1491, Papa Inocențiu al VIII-lea a trimis vestita scrisoare cunoscuta sub numele "Depeșa untului" prin care aproba înlocuirea uleiului din reteta de Stollen, cu untul, cu conditia ca cei care-si asuma acest "pacat", sa plateasca o anumita suma de bani - bani folositi ulterior la construirea Catedralei Friedberg.
Scrisoare era adresata doar casei de guvernământ și furnizorilor bucatariei, dar acestia au interpretat-o foarte generos. Brutarul Heinrich Drasdo din Torgau (Sachsen) a înlocuit rapid uleiul cu untul si a îmbunatațit rețeta de pâna atunci, adaugând în cozonac, multe fructe aromate. Aceasta este rețeta dupa care înca si astazi se pregateste vestitul Dresdner Stollen - Cozonacul de Dresda.
"Anno 1474" a devenit anul de referinta al creări Stollen-ului ce purta pe atunci numele de "Striezel" (= tort de Craciun) dupa locul în care se vindea - "Dresdner Striezelmarkt", cel mai vechi târg de Craciun al Germaniei. Numele de "Stollen" adica "tunel", l-a capatat acest cozonac mai târziu, când se prepara în întreaga Germanie, datorita formei lunguiete pe care o are.

Reteta oficiala a acestui cozonac este: 3 kg de unt, 6 kg de fructe uscate (stafide) - rosine, sultanine si corinte - plus coaja de portocala si lamâie glasate, 10 kg de făină, oua, lapte, drojdie și sare. Pe parcursul sutelor de ani, au aparut variante de Stollen cu marțipan, cu mac, cu nuca, cu brânza proaspata, cu rom, sampanie sau cu vin rosu.
Dupa coacere, acest Stollen se va pastra la rece cel putin trei saptamâni înainte de consumare, spre deosebire de cozonacul românesc care se poate servi aburind, imediat dupa scoaterea din cuptor.
Expertii spun ca cel mai savuros Stollen este cel tinut spre maturare în mina de ardezie de la Willingen. Supranumit "Der Stollen im Stollen", cozonacul este pastrat timp de patru saptamâni în mina dezafectata, la temperatura de 8°C si umiditatea constanta ce oferă condițiile ideale pentru dezvoltarea aromei mirodeniilor. Pentru ca rafinamentul sa atinga apogeul, pe lânga ingredientele fine ale retetei clasice, în acest Stollen se mai adauga vanilie din Mexic, cardamom din Sri Lanka, ienibahar jamaican, cuișoare din Zanzibar si nucusoara din Noua Guinee. Este un cozonac unic si foarte scump, nu am mâncat înca niciodata, însa... La sfârsit de an, colectivul biroului nostru a facut deja traditie în a se rasfata cu un produs deosebit. Daca acum trei ani am probat cea mai delicioasa cafea din lume, anul trecut am servit Kobe beef, anul acesta am comandat un Willinger Christstollen! În ultima zi de lucru din acest an - joi, 20 decembrie, vom servi câte o felie din cel mai delicios cozonac ;)
PS: Inscriu aceasta postare - cu mare întârziere, la rubrica Povesti parfumate - initiata de Mirela
Update: 20.12.2012 - Willinger Christstollen :)))


duminică, 2 decembrie 2012

sâmbătă, 1 decembrie 2012

Polterabend

pentru rubrica Happy weekend - initiata de Elly-Blind Love
Nu stiti ce este Polterabend?
Este ultima petrecere data înainte de casatorie, este petrecerea la care o tânara pereche invita parintii, fratii, surorile si neamurile, alaturi de prieteni, colegi de serviciu si vecini, este petrecerea prin care cei doi logodnici îsi iau adio de la burlacie.
Petrecerea se organizeaza de preferinta la o cabana, ca în cazul ultimei Polterabend la care am participat (duminica ce a trecut, am fost invitati de verisoara mea, care se va casatori pe data de 12.12.2012 - ce frumos suna, nu?). Drumul ce s-a desprins din strada principala, serpuind spre cabana, a fost strajuit cu faclii si baloane sub forma de inima... Atât de romantic!
Am parcat masina cât mai departe de intrarea în cabana... de ce? Pentru ca aceasta petrecere are ceva cu totul si cu totul special! Traditia spune ca fiecare invitat, fie ca aduce sau nu un cadou logodnicilor, trebuie sa aduca cel putin un vas de portelan, pe care sa-l trânteasca de pamânt în fata tinerii perechi, dupa principiul "cioburile sa le aduca noroc". Viitorii miri practic îsi petrec prima parte a serii în fata intrarii, cu matura si lopata de gunoi în mâna :)) E absolut interzis a se sparge obiecte din sticla - care se spune ca aduc ghinion! Sapte ani de ghinion aduce si spargerea unei oglinzi! Toata lumea sparge farfurii desperecheate, cani ciobite, ghivece de flori sau... culmea ideilor de obiecte pentru spart la Polterabend o ocupa chiuvetele si vasele de WC :)) La seara despre care povestesc, s-a întâmplat însa ceva si mai haios. Unul din prietenii viitorului mire a venit la petrecere conducând un escavator si anuntându-si în prealabil telefonic sosirea, a facut cunoscut faptul ca are cupa plina cu vase de portelan, aproximativ 2m³. Cei doi viitori miri au luat apelul telefonic sub forma de gluma, pâna când buldozerul a ajuns în parcarea din fata cabanei. Am iesit cu totii în curte sa ne amuzam... doar privirile celor doi - de servici la matura si faras, erau disperate. Daca sunteti curiosi sa aflati deznodamântul, urmariti videoclipul ;)

Petrecerile de Polterabend sunt în general, petreceri cu autoservire. Se servesc pentru început prajituri si torturi, la o ceasca de cafea. Apoi se aduc mai multe feluri de supe (printre care nelipsita este supa de gaina - simbol al fertilitatii), dupa care se deschide un bufet fingerfood. Bauturile sunt la alegere, barmanii cabanei încercând sa rezolve cât mai profesional dorintele si comenzile fiecaruia în parte.
Petrecerea se întinde pâna spre dimineata si se obisnuieste ca la miezul noptii, prietenele viitoarei mirese, sa scoata pantalonii viitorului mire si sa-i arda, simbolizând ca în familie, nu va fi doar el "cel care poarta pantaloni". Simultan, prietenii viitorului mire, scot pantofii viitoarei mirese si îi bat în cuie pe un fund de lemn, nu cumva ca aceasta sa se razgândeasca si sa fuga înainte de nunta. Cenusa rezultata si pantofii încastrati se îngroapa în gradina, împreuna cu o sticla de Schnaps (tarie) si grupul se va întâlni dupa un an din nou, în acest loc pentru a bea si a-si aminti despre frumoasa petrecere.
Deoarece eu petrecusem noaptea din-nainte, la povesti si saune cu Nicoleta si Anca, la miezul noptii de Polterabend dormeam deja acasa, în patul meu...

La multi ani, România!


La multi ani, românilor de pretutindeni!