vineri, 16 noiembrie 2012

Feerie de noiembrie

Era frig si gongul ceasului din turn bătuse de multe ori atunci când se trăsese cortina de ploaie peste oras. Reprezentația începuse în ropote. Pe scena trotuarului si-au făcut aparitia pe rând, serpi unduind în culorile semaforului, creaturi cenusii cu multe brate subtiri, iesind la fiecare pas din oglinzi vălurate, licurici încolonati doi câte doi, urmărindu-se cu viteză-de-roti-standardizate, pălării incandescente suspendate de fire zgribulind în aerul umed, pui de OZN zburând silentios și liniar si multe, multe frunze melancolice, executând un ultim rol al vietii într-un balet pasional...
A fost o reprezentație de exceptie, un spectacol plin de culoare, emotie și strălucire, cu trucaje și efecte scenice deosebit de reusite. A fost un adevarat basm în miez-de-noiembre.


Articol înscris la rubrica "Reflexii în Oglinda" - initiata de Sorin, la care s-au înscris si Iulisa,Vania, Pandora, Alexandru, Zina, Anastasia, Mirela, Elly si Bluewords.

joi, 15 noiembrie 2012

Seara sau dimineața...

... îmi place sa mănânc pâine tost și miere. Savurez momentul încă în timp ce pragătesc pâinea.
Mirosul specific de prăjeală mă avertizează că în secunda urmatoare aparatul va arunca feliile gemene și țac! doar ce-am gândit, că s-a și întâmplat. Ung feliile crocante cu un strat subtire de Becel, apoi deschid capacul borcanului cu miere și inspir aroma florilor ce razbate din miracolul de culoarea chihlimbarului întunecat. Hmmm... parcă e miez de primavară și tocmai au înflorit castanii. Parfumul intens, dulce-amărui și usor înțepator îmi aminteste de soare, de verdele crud, de cerul albastru. Mă joc cu lingurita, facând diverse modele cu firul subțire de miere ce curge lent pe felia de pâine. Privesc cum soarele și florile imaginate își schimbă forma, unindu-se cu repeziciune. În final obțin doar o pată, un contur ciudat și-mi amintesc ca am citit undeva că o albinuță trebuie sa facă 60000 de zboruri pentru a reuși să producă un kilogram de miere! Si-n timp ce mușc cu nesaț din prima felie, mulțumesc în gând acestui soi harnic din familia himenopterelor.

Bomboane de шоколад


Astazi am primit o cutie cu bomboane de ciocolata - de la o delegatie din Rusia. Pentru ca se spune "dar, din dar se face", o voi împarti cu drag cu toti participantii la "Miercurea fara cuvinte", saptamâna 46/2012: Copilul în oras, Andreea, ina, momto8blo, Alina, OanaClara, Ana, 13angi, Marina, Hardly a Housewife, Anca, Eclipsa de Marte, Ema, Ioana, KARMAPOLICE, Koolmee, Just Words, Victor, cammely, Costin Comba, Cristi, Leovi, TURY, addicted, kassak, Colectionara, Cris-Mary, AEFC, De Turda, Filumenie, Florina, Kadia, Larisa, Erika Price, Blind Love, Silving, Iulia Radu, CipBtRO, CtinH, OFZ, Foto de inginer, aA, Spunsieu, PhotoLeoGrapher, Vania, PHOTOGRAPHIS, Roxana Muntean, Steliana, ELENA, Adriana, Melly, dordefemeie, Angela, LePetitPrince, CAMARAS DE LUMINI, Cartim, Solidaster, IULISA, Slowaholic, Altcersenin, SoriN, Rux, Floarea, Florin Morosan, Ninu Ninulescu, pandhoraa, Leovi, Dan, fosile, cafeauat, nima, zoltybogata, Liviu Bimbea, geanina, Tudor Enea, anastasia, Minnie, Alexandru, MIRELA, Tu1074, Marco Polo, Stefania si Gabriela.
Va întreb acum, dupa ce ati vizitat cele 79 bloguri participante, mai aveti putere sa formam un cor si sa-i cântam "LA MULTI ANI" lui Sorin - cu ocazia sarbatoririi zilei de nastere? :) Atentie deci, doi, trei si: "Multi ani traiasca, multi ani traiasca, la multi ani! Cine sa traiasca, cine sa traiasca, la multi ani, Sorin sa traiasca, Sorin sa traiasca, la multi ani!" Sanatate si numai bucurii! :))
Multi ani cu bucurii, tuturor si... sa ne întâlnim sanatosi si saptamâna viitoare - aici, la simpatica noastra rubrica!

miercuri, 14 noiembrie 2012

Miercurea fara cuvinte (46) - Noapte de noiembrie





Dorești să participi la MIERCUREA FARA CUVINTE? Este simplu si amuzant! Nu trebuie decât să afisezi pe blogul tău o fotografie (sau o serie de fotografii) care "să vorbeasca fără cuvinte" și apoi sa introduci linkul în tabelul de mai jos.
Este WORDLESS WEDNESDAY... mai stai mult pe gânduri? Înscrie-te! :)

marți, 13 noiembrie 2012

De Sfântul Martin

Data de 11 noiembrie este una speciala în Germania. Pe lânga faptul ca la ora 11 si 11 minute se da startul celui de al cincilea anotimp - cel al bucuriei, al carnavalului, ziua este marcata si de sarbatoarea Sfântului Martin. Pentru acest eveniment, copiii de gradinita pregatesc cu câteva saptamâni înainte, lampioane din hârtie cerata si învata Câtecul lui Martin, pentru ca pe înserate sa porneasca în alai si plini de importanta, sa-i lumineze drumul lui Martin cel Milostiv, calare pe un cal alb. Este o traditie care se pastreaza din vechi strabuni. Seara, acasa, se manânca friptura de gâsca - denumita traditional "Gâsca lui Martin"("Martinsgans"), pentru ca de pe data de 14 noiembrie se lasa Postul Craciunului.
Cum se pregateste o gâsca?
Se spala si se atârna peste noapte la loc racoros, sa se zvânte.
Dimineata se pregateste un amestec din doua mere curatate de coaja si taiate cuburi, doua șalote curatate si taiate pe lungime în patru bucati, prune uscate, stafide, sare, piper si crengute de pelin. Se umple gâsca cu acest amestec aromat si cu ajutorul unor ace speciale, închidem "burta". Înainte sa punem gâsca în vasul de cuptor, o masam bine pe toate partile cu sare grunjoasa - de mare.
Se da la cuptor pentru 2-3 ore la 80-100°C cu vasul acoperit, în care adaugam o cesca de apa. Din când în când scoatem cu o lingura din grasimea care se topeste si adaugam apa, stropind cu zeama formata, întreaga suprafata a fripturii (putem pune alaturi de friptura un mar întreg la copt). Când carnea s-a fragezit, lasam vasul fara capac si ridicam temperatura cuptorului la 150°C. Întoarcem friptura de câteva ori, astfel încât sa nu se usuce partea superioara si când este destul de rumenita, separam zeama din vas si lasam în cuptor doar friptura, pe care o ungem cu un strat foarte subtire de miere - friptura va capata o crusta crocanta si deosebit de delicioasa.
Dupa ce închidem cuptorul, lasam vasul cu friptura înauntru, sa se raceasca lent.
Între timp preparam un sos cu zeama scoasa (si strecurata) de la friptura, ce va fi servit la masa alaturi de varza rosie calita si galuste de cartofi (Kartoffelknödel).
Galustele de cartofi se pregatesc simplu: cartofilor fierti si presati ca pentru piuré li se adauga un ou, o priza de sare, piper, nucusoara rasa, o lingurita de ulei, o lingura de amidon (întaritor de sosuri) si atâta faina de gris, cât sa poata fi modelata acesta compozitie, din care facem bile potrivit de mari. Se pot pune în mijloc cuburi de sunca afumata sau crutoane, noi însa preferam galustele simple. Se lasa sa dea câteva clocote într-o oala în care deja fierbe apa cu putina sare si ulei. Se scot cu o spumiera doar înainte de a fi servite, deoarece reci, galustele nu mai sunt atât de apetisante.
Pentru seara de Martinstag am avut invitati la masa familia de vecini din fosta noastra casa.
La aperitiv am servit pastrav afumat cu salata verde, mustar cu miere (Dijon) si hrean.
La friptura de gâsca am servit vin rosu sec (în principiu însa se poate asocia la fel de bine si o halba cu bere). La desert, am avut tarta cu capsuni.
Pentru blat, se folosesc 6 galbenusuri de ou, frecate spuma cu 6 linguri de zahar, la care se adauga 6 linguri de faina, o jumatate de plic de praf de copt stins cu otet si o lingura de apa. Cele 6 albusuri batute spuma cu un plic de zahar vanilat se adauga la aluat, amestecând circular, de jos în sus, pâna când compozitia s-a omogenizat. Se toarna în forma de tarta, unsa în prealabil cu unt. Se da la cuptor pentru circa o jumatate de ora, la ~210°C.
Între timp se pregateste o budinca cu lapte. Eu folosesc praf din plic si am grija ca în loc de 500 ml. lapte - cât se recomanda în reteta originala, sa pun doar 400 ml, astfel încât budinca sa fie mai vârtoasa.
Când blatul este gata, se rastoarna pe platou, asa încât, partea care a stat în forma sa devenind partea superioara a tartei. Se toarna budinca pe suprafata blatului si se egalizeaza.
Cu multa rabdare se aranjeaza capsunii deși și în rânduri circulare. Se acopera cu gelatina pregatita din plic special. Se poate orna cu frisca, eu însa unde pot, renunt la bombele de calorii ;)

Alaturi de tarta am servit cafea espresso sau cappuccino.
Daca nu mai apucati sa pregatiti aceste bunatati înainte de lasarea postului, retineti retetele si nu ratati anul viitor, data de 11 noiembrie!

Să măturăm ghinioanele!

Este marti si e 13? Ei si?! Ia priviti ce usor si ce repede se mătura frunzele vestejite de pe trotuare. Asa să procedati si cu ghinioanele, dacă vă ies cumva în cale! Faceti-le vânt!
"Gândirea pozitiva este cel mai bun start în calatoria pe partea însorita a vietii" (Jeremy A. White)






 Vă doresc o minunată zi de marti, 13 noiembrie! :)

luni, 12 noiembrie 2012

Minnie întreabă

... de ce ti-ai facut blog?
Eu răspund: Motivul pentru care am deschis aceasta nouă poartă spre lume a fost determinat de mai multe dorinte si stari sufletesti... În primul rând, curiozitatea de a descoperi ceva nou, încercarea de a da mai mult farmec propriilor trăiri, retrăirea mai profundă, din altă perspectivă a experiențelor zilnice, dorința de a cunoaște persoane care simt în mod similar si nu în ultim rând, din teama de a nu uita românește! Sunt conectată la blogosfera românească pentru a simti pulsul României, cu tot ce are bun, rău, vesel sau trist.
Rog din nou sa preia acest premiu-leapsa, pe toti cei înscrisi în blogrollul paginii mele. Repet: ar fi nedrept sa uit pe cineva - pentru ca pe toti va citesc cu placere si de aceea am selectionat adresa blogurilor voastre, promit sa trec link-urile - tuturor celor ce preiau acest premiu, într-o postare viitoare!

Secrete... trâmbiţate

:) Pentru ca zilele trecute am fost nominalizata de Cafeaua ta, Catrim si Melly la premiul One lovely blog award, le multumesc înca o data si pe aceasta cale si le încredintez câteva din secretele mele ;)
- îmi plac toate nuanţele de albastru,
- iubesc florile salbatice,
- mestec toata ziua guma de mestecat,
- ascult muzica în timpul calatoriilor cu masina si cânt împreuna cu solistii,
- încep fiecare zi cu o ceasca de cafea,
- cu toate ca sunt novice, ma atrage tot ce ţine de arta,
- mi-as dori sa fac ocolul Pamântului.
Ofer mai departe aceste premii tuturor celor din blogroll! As fi nedreapta sa uit pe cineva - pe toti va citesc cu placere, de aceea am si selectionat adresele voastre, aici, pe pagina mea!
PS: promit sa trec si link-urile - tuturor celor ce preiau acest premiu-leapsa, într-o postare viitoare!

Pink de Madeira

pentru rubrica Pink Monday - initiat de Karma Police




O saptamâna vesela tuturor!
PS: Recomand sa cititi: 11.11, 11:11

duminică, 11 noiembrie 2012

Mare concurs în Blogosfera

Daca doriti sa participati la concursul organizat de Kadia trebuie sa va grabiti, pentru ca pe data de 15 noiembrie se stopeaza înscrierile. Pentru detalii si informatii: http://kadiavsd.com/2012/10/19/bostani-pe-toate-fronturile/
Eu raspund cu cea mai mare placere provocarii si ma înscriu la ambele teme propuse :))
La tema culinara ofer doua retete:
Reteta supa-crema de bostan
1 kg. bostan, decojit, curatat de sâmburi si taiat în cuburi ,
2 cepe curatate si taiate fin,
2 linguri de unt,
1 litru supa clara de carne,
4 linguri smantana,
2 linguri sâmburi de bostan;
- se pune untul în oala de supa - la foc iute si se da ceapa la calit;
- se adauga cuburile de bostan si timp de câteva minute se lasa deasemenea la calit, amestecand;
- se sareaza si pipereaza dupa gust; se poate pune si o prize de nucusoara rasa;
- se toarna supa-de-carne în oala, peste bostan si se lasa la foc mic sa fiarba, aproximativ 30 minute.
- cu ajutorul mixerului, se pasereaza dovleacul - asa încat sa se obtina o supa-crema.
- se adauga smântana si se amesteca în supa;
- într-o tigaie, se prajesc sâmburii de bostan fara a folosi vre-o grasime;
Când supa se serveste în farfurii, se presara deasupra cativa sâmburi de bostan prajiti si se picura - pentru decor - ulei din sâmburi de bostan.
Supa-crema este gata: Pofta buna!
**************************************************************************************
Reteta placinta bostan (reteta am primit-o anul trecut de la Rokssana):
- se amesteca în cantitati egale zahar, pesmet si faina (pentru o tava de cuptor, masura este 2 cani)
- se adaug un praf de copt
- se amesteca totul, obtinându-se un "praf"
În tava pentru placinta, se razuieste jumatate de pachet de unt si se distribuie pe întreaga suprafata.
- se împrastie jumatate din amestecul de prafuri
- se presara dovleac razuit (doi dovlecei, caruia în prealabil le-am curatat coaja si sâmburii)
- se împrastie a doua jumatate de amestec de prafuri
- deasupra se razuieste jumatate de pachet de unt
- se coace la foc mediu.
Când sucul de bostan si untul topit au format deasupra placintei o crusta crocanta, atunci placinta este gata. Pofta buna!





De retinut:
Bostanul nu contine grasimi si are doar 13 calorii/100g. Contine multa vitamina E si C si betacaroten (un antioxidant ideal ce protejeaza de cancer si boli cardiovasculare). Semintele de bostan consumate crude, sunt bogate în vitamina E si fier.
*****************************************************************************************
La tema decoratii (din frunze, ghinde si bostani) si/sau cioplit bostani, particip cu cele 4 colaje-foto:
1. Cioplit bostani pentru seara de Halloween
2. Decoratii exterioare - casa, curte

3. Decoratii interioare
4. Jocul cu frunzele

Doresc sa fac trimitere si la doua din articolele mele anterioare: Noaptea de Halloween (01.11.2012), unde prezint modele de cioplit bostani si Lectie de iubit luna noiembrie (09.11.2012), unde deasemenea prezint decoratii de toamna.
Urez succes tuturor participantilor! :)