Data de
11 noiembrie este una speciala în Germania. Pe lânga faptul ca
la ora 11 si 11 minute se da startul celui de
al cincilea anotimp - cel al bucuriei, al carnavalului, ziua este marcata si de sarbatoarea
Sfântului Martin. Pentru acest eveniment, copiii de gradinita pregatesc cu câteva saptamâni înainte, lampioane din hârtie cerata si învata Câtecul lui Martin, pentru ca pe înserate sa porneasca în alai si plini de importanta, sa-i lumineze drumul lui
Martin cel Milostiv, calare pe un cal alb. Este o traditie care se pastreaza din vechi strabuni. Seara, acasa, se manânca friptura de gâsca - denumita traditional "Gâsca lui Martin"("
Martinsgans"), pentru ca de pe data de 14 noiembrie se lasa Postul Craciunului.
Cum se pregateste o gâsca?
Se spala si se atârna peste noapte la loc racoros, sa se zvânte.
Dimineata se pregateste un amestec din doua mere curatate de coaja si taiate cuburi, doua șalote curatate si taiate pe lungime în patru bucati, prune uscate, stafide, sare, piper si crengute de pelin. Se umple gâsca cu acest amestec aromat si cu ajutorul unor ace speciale, închidem "burta". Înainte sa punem gâsca în vasul de cuptor, o masam bine pe toate partile cu sare grunjoasa - de mare.

Se da la cuptor pentru 2-3 ore la 80-100°C cu vasul acoperit, în care adaugam o cesca de apa. Din când în când scoatem cu o lingura din grasimea care se topeste si adaugam apa, stropind cu zeama formata, întreaga suprafata a fripturii (putem pune alaturi de friptura un mar întreg la copt). Când carnea s-a fragezit, lasam vasul fara capac si ridicam temperatura cuptorului la 150°C. Întoarcem friptura de câteva ori, astfel încât sa nu se usuce partea superioara si când este destul de rumenita, separam zeama din vas si lasam în cuptor doar friptura, pe care o ungem cu un strat foarte subtire de miere - friptura va capata o crusta crocanta si deosebit de delicioasa.
Dupa ce închidem cuptorul, lasam vasul cu friptura înauntru, sa se raceasca lent.

Între timp preparam un sos cu zeama scoasa (si strecurata) de la friptura, ce va fi servit la masa alaturi de varza rosie calita si galuste de cartofi (
Kartoffelknödel).
Galustele de cartofi se pregatesc simplu: cartofilor fierti si presati ca pentru piuré li se adauga un ou, o priza de sare, piper, nucusoara rasa, o lingurita de ulei, o lingura de amidon (întaritor de sosuri) si atâta faina de gris, cât sa poata fi modelata acesta compozitie, din care facem bile potrivit de mari. Se pot pune în mijloc cuburi de sunca afumata sau crutoane, noi însa preferam galustele simple. Se lasa sa dea câteva clocote într-o oala în care deja fierbe apa cu putina sare si ulei. Se scot cu o spumiera doar înainte de a fi servite, deoarece reci, galustele nu mai sunt atât de apetisante.
Pentru seara de Martinstag am avut invitati la masa familia de vecini din fosta noastra casa.
La aperitiv am servit pastrav afumat cu salata verde, mustar cu miere (
Dijon) si hrean.
La friptura de gâsca am servit vin rosu sec (în principiu însa se poate asocia la fel de bine si o halba cu bere). La desert, am avut
tarta cu capsuni.

Pentru blat, se folosesc 6 galbenusuri de ou, frecate spuma cu 6 linguri de zahar, la care se adauga 6 linguri de faina, o jumatate de plic de praf de copt stins cu otet si o lingura de apa. Cele 6 albusuri batute spuma cu un plic de zahar vanilat se adauga la aluat, amestecând circular, de jos în sus, pâna când compozitia s-a omogenizat. Se toarna în forma de tarta, unsa în prealabil cu unt. Se da la cuptor pentru circa o jumatate de ora, la ~210°C.
Între timp se pregateste o budinca cu lapte. Eu folosesc praf din plic si am grija ca în loc de 500 ml. lapte - cât se recomanda în reteta originala, sa pun doar 400 ml, astfel încât budinca sa fie mai vârtoasa.
Când blatul este gata, se rastoarna pe platou, asa încât, partea care a stat în forma sa devenind partea superioara a tartei. Se toarna budinca pe suprafata blatului si se egalizeaza.
Cu multa rabdare se aranjeaza capsunii deși și în rânduri circulare. Se acopera cu gelatina pregatita din plic special. Se poate orna cu frisca, eu însa unde pot, renunt la bombele de calorii ;)
Alaturi de tarta am servit cafea espresso sau cappuccino.
Daca nu mai apucati sa pregatiti aceste bunatati înainte de lasarea postului, retineti retetele si nu ratati anul viitor, data de 11 noiembrie!