miercuri, 7 noiembrie 2012

Miercurea fara cuvinte (45) - Pânze de păianjeni



Dorești să participi la MIERCUREA FARA CUVINTE? Este simplu si amuzant! Nu trebuie decât să afisezi pe blogul tău o fotografie (sau o serie de fotografii) care "să vorbeasca fără cuvinte" și apoi sa introduci linkul în tabelul de mai jos.
Este WORDLESS WEDNESDAY... mai stai mult pe gânduri? Înscrie-te! :)

marți, 6 noiembrie 2012

luni, 5 noiembrie 2012

duminică, 4 noiembrie 2012

Parfumul pâinii

Cel mai apetisant parfum este unanim recunoscut ca fiind aroma de pânie proaspat scoasa din cuptor. Imediat ce simt acest parfum gândul ma duce la bucataria bunicilor, la felia de pâine unsa cu unt sau cu untura, presarata cu putina sare si ceapa rosie taiata rondel. Nu am trait în mediul idilic de la tara - sunt a treia generatie nascuta si crescuta la oras, nu am avut cuptor de pâine acasa si nici nu ne-am permis sa comandam pâine la brutar decât pentru sarbatori sau evenimente deosebite în familie, motiv pentru care pâinea miroase pentru mine în primul rând a clipe fericite, a liniște și a siguranta data de familie. Dupa anii '90, când faina de grâu a început sa se gaseasca liber în magzine, mama obisnuia sa faca din când în când pâine în cuptorul aragazului, în tava de cozonac, idee pe care am preluat-o si eu la casa mea si experientele au fost deosebit de apreciate de familie. De aceea as mai adauga ca pentru mine pâinea miroase a dragoste, stabilitate si continuitate.
Pâinea este recunoscuta ca fi unul din alimentele de baza în toate tarile si din toate timpurile.
Cele mai vechi cuptoare de pâine au fost descoperite în Egiptul antic, unde înca de acum 5000 de ani se cunostea reteta pâinii dospite cu ajutorul drojdiei.

În satele Egiptului de astazi este adevarat ca pâinea se coce înca în stil rudimentar, însa aroma este înnebunitoare! Vântul puternic o poarta pâna departe si daca tocmai trec turisti pofticiosi prin preajma, sunt poftiti si bine veniti, coltucul de pâine si portocalele pe care le au, le împart cu drag. Pâinea este simbolul ospitalitatii peste tot în lume si are aroma de prietenie si amabilitate.
Având o importanta deosebita în societate, pâinea a capatat o semnificatie simbolica si spirituala. În tradiţia creştin-ortodoxă, pâinea simbolizeaza viaţa. Cel mai cunoscut ritual românesc este întâmpinarea musafirilor cu pâine alba - obtinuta din cea mai calitativa faina de grâu, si sare - cândva cu valoare de moneda de schimb grea. În astfel de momente în aer pluteste mireasma de bunatate si omenie.
La înmormântari, românii împart colaci - pâine coapta în forma de spirala închisa, semn ca ciclul vietii s-a sfârsit. Tot iz sfânt are si pânea folosita în ritualul Frângerii pâinii. A arunca pâine este considerat un mare pacat!
Pâinea ca ofrandă adusă zeilor are parfum de legenda ce ne duce cu mii de ani în urma. Romanii si grecii antici credeau că practicile religioase mențin pacea zeilor si deci prosperitatea continuă a comunității. Zeita Ceres, la romani, sau Demetra la greci, erau zeitele recoltei si grâului, patronând simbolic pâniea alba, iar ceremoniile consacrate acestor zeite erau pline de fast, unde oamenii - recunoscatori fata de rodnicia pamântului, se închinau în tempe si daruiau zeilor cel mai de pret aliment - pâinea.
Obiceiul de a serba recolta s-a mentinut pâna în zilele noastre în toate culturile si religiile Pamântului. Faptul ca sarbatoarea nu are loc în aceeasi zi se datoreaza doar diferitelor de zone climatice însa indiferent ca se numeste Festivalul recoltei (România), Erntedankfest (Gernania), Fête de la récolte (Franta), Harvest festival (Canada), Thanksgiving (Stalele Unite), Ikore (Nigeria), Merhregan (Persia), Hasyl Toýy (Turkmenistan), Chuseok (Coreea), Nabanna (Bengal), peste tot în biserici se aduc pâine, grâne, fructe si legume si se mulțumește - tradițional lui Dumnezeu, pentru bogăția recoltei din acel an. În orase se organizeaza târguri si expozitii, prilej pentru producătorii din zonă de a se întâlni, de a schimba secrete specifice acestei activităţi, de a promova produsele pentru care au muncit tot anul si de de a transmite generaţiilor următoare, dragostea pentru munca pamântului.


Ca pâinea este alba, semi sau neagra, ca aluatul contine semnínte ce-i sporesc calitatea, ca este coapta în forma plata, de chifla sau bagheta, pâinea este nelipsita pe masa oricarui popor. Deasemenea în toate limbile Pamântului, crestinii pomenesc pâinea în rugaciune:
Tatăl nostru Care ești în ceruri,
sfințească-se numele Tău,
vie împărăția Ta,
fie voia Ta, precum în cer așa și pe Pământ.
Pâinea noastră cea de toate zilele,
dă-ne-o nouă astăzi
și ne iartă nouă greșalele noastre
precum și noi iertăm greșiților noștri
și nu ne duce pe noi în ispită
ci ne izbăvește de cel rău.
Că a Ta este împărăția și puterea și mărirea,
acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.


"Brot und Kunst" adica "Pâine si Arta" este un sort de pâine completa din secara, în aluatul careia s-au adaugat seminte întregi de floarea soarelui, ambalata într-o doza deosebita, de colectie, ce promoveaza "mai altfel" operele artistilor. Pâinea aceasta este considerata foarte sanatoasa si în plus, doza o mentine proaspata un an de zile (de la desigilare), de aceea este si foarte scumpa. Este o pâine densa, trebuie mestecata lent, satura repede si ajuta la digestie. Eu am cumparat o astfel de pâine saptamâna acesta, special pentru tema "Parfumul pâinii" :)
Parfumul Jeux de Peau - creat de parfumierul Serge Lutens se bazeaza pe aroma de pâine de brutar. "Un parfum este ca un mesaj secret, scris invizibil, în aer" spune creatorul acestui parfum ce întruchipeaza amintirea micului dejun din copilarie, cu pâine calda, cumparata la brutaria din cartier.
Combinatia de  citrice, arome de lapte, grâu, orz, caise, scorțișoară, cuișoare și lemn de santal l-a urmarit toata viata, producându-i un sentiment de fericire. De aceea s-a hotarât sa împarta aceasta bucurie, creînd acest parfum deosebit.
Exista în magazine înca din martie 2011 si un flacon ce contine 50 ml. costa aproximativ 79 euro.
Un parfum la fel de extravagant a lansat si brandul Thierry Mugler în anul 2008. Parfumul Miroir des Envies, creat de parfumierii Christine Nagel si Louise Turner, este o "oglinda a dorintelor" ce reflecta fascinatia pentru pâne toast si flori de iasmin. O usoara nota de lapte si vanilie completeaza aroma acestui parfum ce miroase delicat, pur si nevinovat. Pretul unui flacon de 50 ml. este aproximativ 120 euro.
-----------------------------------------------------------------------------------
Saptamâna trecuta, în cadrul Clubului Povesti Parfumate au scris: Mirela, Gabi, Pandhora, Sara, Elly, Roxana-Simona, Minnie, Diana, Ochi verzi, Lili3d, Vienela , Silving si subsemnata.

sâmbătă, 3 noiembrie 2012

Din nou acasa

"Ce frumos este si ce bine miroase acasa!" au fost primele cuvinte ale sotului meu, când a intrat în sufregerie :) Va multumeste tuturor pentru gândurile bune! Multumesc Minnie, Elly, Vienela, Alina, Geanina, Mirela, Rudolph, Diana, Ramona, Cleo, Iulisa, Zamfir, Xaara, Daurel, Angi, MarcoPolo, Stefania, Alex, Cristi, Larisa, Anastasia si Vera. Aveti grija de voi!
PS: diagnosticul de pe fisa de iesire din spital este : refixarea lambrului, al tendonului bicespsului în cavitatea glenoida si a tendoanelor coafei rotatorii. Mai multe informatii despre anatomia umarului - aici Daca nu avem tangenta cu medicina, habar n-avem de multe, pâna când nu suntem nevoiti cumva sa aprofundam materia  ;)

Pentru rubrica  Happy Weekend -  initiata de Elly Weis, câteva glume de spital:


Intrebare: Care este deosebirea intre un medic si Dumnezeu?
Raspuns: Dumnezeu nu se crede medic…


- Domnule doctor, cum sa fac sa traiesc 100 de ani?
- Renunta la fumat, la bauturi si la femei!
- Si o sa traiesc 100 de ani?
- Nu, dar asa o sa ti se para!

- De astazi inainte poti sa bei cate o bere pe zi, esti vindecat complet, spuse doctorul.
- Dar noaptea cate pot sa beu, domnule doctor?

Spre spital
- Bună ziua! Dumneata, tinere domn, pe gheaţa asta conduci cu 80 km pe oră? Vrei să ajungi la spital?
- Bună ziua, domnule poliţist! Da, direct la spital vreau!
- Bravo, frumos răspuns! Eşti şmecher?!
- Nu! Sunt doctor!

La oficiul pentru plasarea fortei de munca vine intr-o zi un batranel.
– Dom’ne, am un nepot in provincie si as vrea sa-l aduc in Capitala. Ce locuri de munca aveti?
– Pai, avem un post de vanzator de ziare, castiga 16 milioane pe luna.
– Prea mult, zice mosul . El e din provincie, vine aici in Bucuresti, da de bani si se strica. Poate aveti ceva mai modest.
 – Vanzator in piata, 14 milioane pe luna, plus ce mai pica.
– Tot e mult, zice mosul . O sa-i strice cu femeile, taica. Ceva la zece milioane, zece milioane jumate n-aveti?
– Ba da, sa lucreze medic rezident, dar ii trebuie studii superioare.

Sanatate multa tuturor!

vineri, 2 noiembrie 2012

La spital



Nu mai stiu daca v-am povestit ca în timpul concediului în România din luna iunie 2012, pe când eram în Brasov, printre multe altele am vizitat si Turnul Vânatorilor. O scara lunga din lemn, cu trepte înguste, duce spre etajul superior al expozitiei si ofera o priveliste minunata asupra orasului, de pe terasa ce se deschide în exterior. Afara ploua si lemnul podelei si al scarii era ud. La coborâre, sotul meu a alunecat si nu s-a mai oprit decat la baza scarilor! S-a opintit cu cotul în fiecare treapta, în încercarea zadarnica de a stopa caderea... S-a ales cu o durere groaznica în umar, cot si coaste dar a sperat ca nu este nimic rupt si a refuzat sa mergem pentru o consultatie în spital. Durerile au disparut treptat, mai putin durerea din umar, care s-a accentuat pe masura ce lunile au trecut. În luna septembrie ajunsese sa nu mai poata sa îmbrace singur un tricou! Asa ca, s-a hotarât sa ceara sfatul medicului de familie. Au urmat o serie de radiografii si consultatii la specialisti ortopedie, ultima fiind o RMN (rezonanta magnetica nuclear) pe baza careia s-a stabilit clar ca are o ruptura de tendoane (la umarul stâng). Situatia s-a tradus astfel: ori se supune operatiei ori ignora si suporta ma departe durerile care acum apar doar la anumite miscari, dar care vor deveni permanente si în final, vor determina imobilitatea bratului. Sotul meu, mare iubitor de sport, nici nu ar concepe asa ceva, deci groaza ca nu ar mai putea misca bratul i-a înfrânt groaza de operatie si... a acceptat programarea pentru interventia chirurgicala: 31 octombrie. Sub narcoza totala, se face incizia, se slefuieste osul, se dau gauri si se fixeaza tendoanele în "dibluri"! - o operatie "de rutina" ce dureaza mai bine de o ora. Durerile postoperatorii sunt atât de mari încât este nevoie de injectare regulata a unor analgezice puternice, direct pe nervul bratului - ceea ce se face prin intermediul unui furtunel, montat pe sub barbie, prin umar, direct la locul afectat, înca din timpul operatiei. Este o pompita pe care Helmut o poarta permanent într-o geanta pe umarul sanatos, fie ca merge doar la baie sau face o plimbare pe coridorul spitalului. Fotografiile sunt facute, prima - miercuri, la internare, cu ocazia "cazarii" în clinica si a doua, ieri dupa-amniaza, la o cafea în cofetaria spitalului, la povesti cu un prieten venit în vizita.
Mâine, adica trei zile dupa operatie, are voie sa vina acasa :) Vor urma trei saptamâni de repaus total al bratului, apoi alte câteva saptamâni de gimnastica medicala de recuperare. Totul depinde de organismul si vointa fiecarei persoane în parte. Sotul meu este "un luptator" si stiu ca rezultatele pozitive nu vor întârzia sa apara. Acum, bratul nu este imobilizat în ghips ci doar sustinut de o manseta elastica, fixata cu curele de corp... Eu lucrez si Helmut va fi singur acasa între 9 si 11 ore zilnic, dar sper sa ne descurcam cât se poate de bine, pâna când va putea sa-si foloseasca din nou ambele brate.
Si uite asa, nu vom putea uita niciodata vizita din Turnul Vânatorilor!

(sursa foto 4: Panoramio)
PS: Spitalele în Germania sunt gen hotel 3 stele - pentru cei asigurati medical statutar (Gesetzliche Krankenversicherung), adica internarea se face în camera cu doua paturi, baie si WC, telefon, televizor si radio;  mâncarea se comanda individual, o zi înainte, din cartea de meniu a restaurantul spitalului. Exista o echipa de medici si o armata de asistenti si infirmieri ce asigura tratamentul si supravegherea 24 din 24 de ore. Orice pacient poate chema în orice moment asistentul de serviciu, printr-o simpla accesare  a butonului de apel, situat la pat precum si în baie.
Paturile se regleaza pe baza telecomandei, putând ridica sau coborâ partea de cap sau de picioare a somierei. Lenjeria de pat si prosoapele sunt schimbate zilnic. Toate serviciile sunt calitative si nu este nevoie de "cadouri" pentru a obtine o atentie deosebita!
Noi, platim lunar 15,5% din salariu pentru asigurarea medicala si beneficiem de gratuitatea majoritatii serviciilor medicale. Pacientii asigurati privat, se bucura de un tratament de lux (ex.: în spital, camera single sau la cabinetele medicale, timp de asteptare minimal în vedera unei consultatii),  dar si costurile sunt pe masura. Spre exemplu, doar ziua de operatie, ce presupune pregatirea salii, a instrumentalului, onorariul medicilor - chirurg si anestezist, al asistentilor si celorlalti participanti la interventia chirurgicala, costa aproximativ 10 mii de euro - suma pe care Casa de Asigurari o preia în totalitate, în cazul pacientilor asigurati legal.

Amintiri

Astazi de dimineata nu am avut pâine proaspata, pentru ca miercuri am uitat sa cumpar si joi a fost zi libera, Sarbatoarea Tuturor Sfintilor. Privind coltucul de pâine, mi-am amintit de anii de liceu, mai precis de perioada din-naintea bacalaureatului... Eram cinci prieteni în clasa, trei fete si doi baieti. Ne numeam grupul SiCiLiCaMus, nume format din împreunrea silabelor ce încep numele noastre: Simona, Ciprian, Liana, Carmen, Marius. Eram cei mai buni prieteni si petreceam mult timp împreuna, nu doar la înot, la schi sau iesiri la iarba-verde cu bicicletele, ci si învatam de foarte multe ori împreuna.
În iarna din clasa a 12-a ne-am întâlnit în fiecare duminica, acasa la prietenul Marius, ai carui parinti erau monitor de schi si nu earu niciodata acasa. Lucram la mate, ne bateam capul cu integrale, functii derivabile, monoizi,  morfisme de inele, matrice, ecuatii algebrice... În pauze, ascultam Queen, mâncam pâine prajita în ulei si beam ceai de menta si macese, cu multa multa lamâie. Atunci habar nu aveam de acizi alfa-linolenici, colesterol, grăsimi oxidate sau interactiuni alelopatice şi nici nu ne pasa de calorii-bombe, minerale sau proteine. Atunci doar savuram aroma în care se învaluia bucataria, când aburului de menta, macese si lamânie, se combina cu mirosul de prajeala si... usturoi. Pentru ca ar fi fost de neconceput sa mâncam pâine prajita fara sa o raschetam cu usturoi :)) Ce vremuri faine!

joi, 1 noiembrie 2012

Serbare de sfârsit de an la gradinita

Nu au împlinit înca sapte ani, mânutele lor abia cuprind instrumentele muzicale, însa talentul lor este grandios! Sensibilitatea cu care intrepreteaza acesti copii de gradinita, impresioneaza si emotioneaza orice suflet. Acesti prichindei sunt degajati pe scena, dovedesc pasiune si placere pentru muzica si radiaza de bucurie. Nu stiu câte ore de repetitie a presupus pregatirea acestui spectacol, nu stiu daca acesti copii au fost învatati sa zâmbesca atât de dulce, rezultatul însa atinge perfectiunea!


(Nord Coreea, 1993)

Noaptea de Halloween

Sper ca ati avut o seară placută, indiferent dacă ati sarbatorit sau nu Halloween. Seara noastră aici, la Miercurea fără cuvinte, ajunsă în săptamâna 44/2012, a fost deosebit de frumoasă si a îregistrat 108 înscrieri. Tin să evidentiez blogurile participante, multumind atât comentatorilor: Tu1074, Cristian Dima, Zina si Stefania, cât mai ales participantilor: Daurel, Angela, 13angi, KARMAPOLICE, Cris-Mary, Steliana, Just Words, Kadia, Leovi, Ioana, Drăcușor, AndreeaG, Diana, C.L.M, Silvius210, Tabloul Vietii, addicted, Ana, Adriana, ChGabriela, Iulia Radu, Foto de inginer, Ilarie, Caius, Ana Usca, aA, LULU, Blind Love, PHOTOGRAPHIS, Cristi Milla, Spunsieu, OFZ, mircea florescu, Andra, Alina, Filumenie, Zamphotograph, florin, Turda, AEFC, Colectionara, Florina, Moise, Magina, Vania, anastasia, Ema Hategan, ELENA, cafeauata, dordefemeie, Melly, CipBtRO, CAMARAS DE LUMINI, Florin Morosan, Liviu Bimbea, Leovi, Alexandru, Dan, Slowaholic, DANI, TUDOR, Ninu Ninulescu, Andreea B, Rux, Minnie, zoltybogata, MIRELA, Pandhora! Vă astept din nou miercurea viitoare si va rog respectuos să tineti seama de cele câteva reguli ale rubricii, adica sa prezentati fotografii neînsotite de cuvinte si să mentionati doar rubrica la care participati. Va doresc o săptamână reuşită în continuare, plină de bucurii si surprize plăcute!

PS: Fotografiile atasate reprezinta colaje ale zilelor de 31 octombrie 2010 si 2011. Din pacate, anul acesta am petrecut ziua de 31 octombrie la spital, unde sotul meu a suportat o operatie la umar. Nu a fost joaca, ci un mic "scenariu horror" care s-a încheiat totusi cu bine... Încet încet, viata noastra va reintra în normalitate...