sâmbătă, 27 octombrie 2012

Ningeeeeee!

Astăzi, toti norii albi si pufosi din lume, si-au dat întâlnire deasupra orasului meu si au hortărât ad-hoc să cearnă prima zăpadă a anului.
"Este mult prea devreme!" au strigat unii, însa pe cine să intereseze?! Legile dupa care norii călătoresc ne sunt de-o vesnicie străine...
"E semn de iubire! Sărutul noriloooor" spune învârtindu-se cu bratele ridicate spre cer, o tânară îndrăgostită. Iubitul ei, emotionat, se grăbeste sa deseneze o inimă pe neaua imaculat.
Legămantul lor de iubire este de acum pecetluit de nori, cu praf de diamante.
 

Plierea şervetelor de masa

pentru rubrica Happy Weekend - initiata de Elly Weiss
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Este bine cunoscut faptul ca succesul realizarii unei mese festive nu consta doar în servirea unui meniu deosebit, ci depinde în mare masura si de felul în care masa a fost aranjata.
Ordinea în care se aseaza serviciul de porțelan, tacâmurile si paharele se face dupa o anumita regula, dar decorarea mesei depinde de fantezia si gustul fiecaruia.
O masa alaturi de prieteni, întro zi de toamna, se poate decora în culori inspirate din natura. Eu am ales o fața de masa bej-uni pe care am aranjat farfurii-pentru-loc rotunde - în culori rubin si coral, un serviciu de farfurii patrate albe, tacâmuri aurite si pahare de cristal-transparent. La mijlocul mesei am asezat un aranjament de toamna - un platou din portelan alb, patrat, acoperit cu frunze veritabile de arțar (pentru ca în luna octombrie, sunt frunzele cele mai frumos colorate), mere, castane, ghinde, nuci, stiuleți de porumb si câteva obiecte colorate - din ceramica. Între farfurii, am împrastiat câteva frunze din filț colorat. Totul este usor de realizat, de aceea prezint ca idee doar fotografiile.



Pentru plierea servețelelor din pânza rosie voi prezenta modul detaliat de realizare, cu speranta ca va fi cândva, cuiva de folos. Avem nevoie de servețele patrate, cu dimensiunea de 40x40 cm. si inele pentru servețele ( în cazul de fata eu am ales inele argintii, din tabla stanțata).

Servetul se desface si se plianza mai întâi pe diagonala. Se ridica colturile laterale spre vârf.

Vârful inferior se pliaza spre interior, cam la un sfert din înalțimea servetului. Se formeaza doua cute simple pe parțile laterale ale servetului si se strânge baza formata.

Se introduce servetul astfel pliat în inel si se rasfrâng cele doua vârfuri laterale, mentinând vârful central în poziție verticala.

Acest mod de împaturire se numeste Iris - asemanarea cu poziția petalelor acestei minunate plante fiind evidenta. Sper sa exersați cât de curând aranjarea servețelelor pentru a constata ca... nu este nicio filozofie! ;) Atentia la detaliile mici, confera întotdeauna efecte mari!
Va doresc un sfârsit de saptamâna agreabil! ☺

vineri, 26 octombrie 2012

Realitate

Aceeasi zi, aceeasi fereastra, acelasi aparat de fotografiat, aproximativ acelasi unghi de fotografiere, doar ore diferite :)

pentru rubrica Reflexii în Oglinda, initiata de SoriN.

joi, 25 octombrie 2012

Curcubeu de octombrie-târziu

Stau pe scaun nemişcată, de câteva ore. Calculez şi optimizez un reductor de motor naval cu arbori dispuşi pe orizontală, aleg cuplajul lamelar corespunzător şi lagărele pentru împingerea axiala a elicei. Abia când pe ecranul monitorului cifrele devin furnici şi liniile drepte încep sa se unduiască, înțeleg că trebuie sa fac pauză, măcar pentru o cafea.
Îmi încalzesc degetele, îmbrăcând cu palmele porțelanul firbinte şi înainte să sorb spuma cafenie, păstrez ceaşca preț de câteva secunde în fața nasului şi inspir cu plăcere parfumul amărui.
Cu ochii semideschişi, suflu în șolnă şi aburul ce se disipează îmi aminteşte de ceața zorilor de zi... Iubesc ceața!
Privesc pe fereastră. Cu toate că este aproape ora amiezii, nici urmă de soare! Pe aleile parcului fabricii, frunzele multicolore dansează, se desprind de pe crengile copacilor şi plutesc lin, ca fluturii. Un arţar îşi înalţă mândru crengile direct sub geamul biroului. Câteva frunze par a-mi face cu ochiul. Deschid fereastra şi întind brațul. Aleg câte una din fiecare nuanță. Le împrăstiu pe masa de birou. Verdele închis îmi aminteşte brusc de frunzele de mentă din Hugo* pe care l-am băut aseară. În zadar îmi ling coțul gurii, căutând picături din licoarea de soc :)
Bordoul? ...este culoarea mustului şi a vântului turbat. În oranj văd zâmbetul ştirb al dovlecilor de Halloween şi borcanul cu dulceață de portocale. Galbenul, seamană cu al gutuilor parfumate, cu mierea, dar şi cu pătura mea pufoasă. Verdele pal... este speranța, este dorința de bine, este echilibrul şi relaxarea... Apropo relaxare: gata pauza! ;)

*) Hugo = cocktail din Prosecco, sirop (sau lichior) de soc, frunze proaspete de menta, felii de lamâie verde si apa minerala.

Coroniță și biscuiți în ciocolată


Tuturor participatilor la Miercurea fara cuvinte - 43/2012, ofer cu drag câte un biscuite îmbracat în ciocolata si o coronita împletita din cele mai frumos colorate frunze de toamna: Stafania, Aniela, Zina, Zinaida, Cammely, Lovely shore breeze, ABSTRACT, Foto de inginer, Daurel,Pitikotu, De Turda, Zamphotograph, AEF,Florina, Colectionara, 13angi, Cerasela, Lolita, Pearlsa, Ninu Ninulescu, Frugal Plus, Alina, nicolasdobresco, Diana, Roz... sau nu, Pumpkin Spice Kisses, Cartim, Blind Love, AndreeaG, MaMiTa, iulia radu, Leovi, ina, Daliana, Steliana, Mihaela, aquariann, Liviu Bimbea, Alice in WonderNet, Cris-Mary, Belsim, Anda, Angela Insula Ekklesia, Jurnalul albastru, KARMAPOLICE, ChGabriela, Cristi Milla, mircea florescu, OanaClara, addicted, Luiza ,CipBtRO, aA,Jumatati, Slowaholic, Vania, Spunsieu, ELENA, Florin Morosan, dordefemeie, anastasia, florin, Melly, OFZ, nima, Table for Five, Ema Hategan, Andreea B, Adriana, Big Girl Princess Room, Wonder Woman,cafeauata, My Thoughts, Clipe de Cluj, From PDX with Love, CAMARAS DE LUMINI, Shiju Sugunan, geanina, Aussiepomm, Catch My Words, Everyday Morning, Grişka, EdT., DrillerAA, Moms Bookshelf,Sakura Haruka, Music, Koolmee, atelierulelenei, Kadia, Tinker Bell, Sukhmandir Kaur, NG, Solidaster, MIRELA, Dan, Tina, Drăcușor, Minnie, MAMA TO 4 BLESSINGS, Rocs M, Larisa, Costin Comba, Alexandru, Rux, pandhoraa, PhotoLeoGrapher, digodan, Smiling Miss, zoltybogata, Muc Roz , Tudor Enea, Leovi. 
109 este un numar considerabil - un record de participare pentru acest an! Va multumesc pentru contributie si va doresc o saptamâna minunata în continuare! Pe miercurea viitoare! ;)

miercuri, 24 octombrie 2012

Miercurea fara cuvinte (43) - Lacul Ammer

(Ammersee)

Dorești să participi la MIERCUREA FARA CUVINTE? Este simplu si amuzant! Nu trebuie decât să afisezi pe blogul tău o fotografie (sau o serie de fotografii) care "să vorbeasca fără cuvinte" și apoi sa introduci linkul în tabelul de mai jos.
Este WORDLESS WEDNESDAY... mai stai mult pe gânduri? Înscrie-te! :)

luni, 22 octombrie 2012

De ziua mea...

Sâmbata, 20 octombrie, am fost ziua mea de nastere dar de serbat am început sa serbez înca de joi. Am exagerat uitând ca nu mai am 20 de ani si am chefuit trei zile si trei nopti, cauza pentru care am fost absenta aici pe blog.
Astazi doresc sa multumesc tuturor celor care mi-au adresat aici felicitari: Pandhora, Mirela, Alina, Tu1074, Florin, Ninu, Geanina, Tudor, Zina, Robert, Gabi, Daurel, Vienela, Dan, Elly, Diana, Ema, Nicoleta, Sorin, Anastasia, AnaStasia, Stefania, Vasile, Minnie, Angi, Alex, Slowaholic, Cella, KaBea, Aurora, Melly si Vera. Toate gândurile voastre frumoase sa se întoarca înzecit spre voi!
O surpriza deosebita a fost sa descopar dedicatiile speciale din partea prietenilor dragi: Mirela, Alina, Anastasia, Tu1074, Florin si Ninu, carora le marturisesc ca am fost deosebit de miscata de frumosul lor gest. Va îmbratisez.
Acum va invit pe toti la o felie de tort si... Dam timpul înapoi - este din nou petrecere de ziua meaaaaaa :)) Sanatate si la multi ani, tuturor!

Update/23.10.2012; 21:30 - Multumesc din suflet Iulisei, pe care o rog sa ierte faptul ca nu am observat articolul Happy Weekend.

vineri, 19 octombrie 2012

Oglinzi si oglindiri

"Uitasem însă că tot ce nu e posibil obiectiv e cu putinţă în mintea noastră şi că, în urmă, toate câte vedem, auzim, cugetăm, judecăm nu sunt decât creaţiuni prea arbitrare a propriei noastre subiectivităţi, iar nu lucruri reale. Viaţa-i vis." M. Eminescu (Geniu pustiu)
 
pentru rubrica Reflexii în Oglinda, initiata de SoriN si Iulisa, la care probabil vor participa si: Pandhora, Vera, Mirela, Geanina, Elly, Minnie, Ninu, Robert, Vania, Karma, Fosile, AlinaNicoleta, Anca, Alexandru, Zina, Stefania, Sara, CLM

joi, 18 octombrie 2012

Grupul MfC

În blogosfera româneasca sunt înregistrate  peste 65800 bloguri, unul mai frumos si mai interesant ca celalalt! Eu doresc sa evidentiez aici pe cele care au participat saptamâna aceasta la rubrica "Mirecurea fara cuvinte" : Florin Morosan, 13angi, Madalin, Ana, Colectionara, AEFC, Florina, Blind Love, Diana, Daurel,andreiraduM, Foto de inginer, Praf de Stele, mircea florescu, PHOTOGRAPHIS, Leovi, addicted, Drăcușor, Ninu Ninulescu, Mihaela, Dan, ChGabriela, Silvius210, PhotoBlog,Spunsieu, Steliana, AndreeaG, zoltybogata, Luiza, Alice in WonderNet, Larisa, Roz... sau nu, Cristi Milla, aA, Ema Hategan, Nicolas, RobertN, Vania, ELENA, OFZ, Andra, anastasia, Zina, Anda, Diverse, dordefemeie, CipBtRO, Mirela, CAMARAS DE LUMINI, Melly, IULISA, SoriN, Ramona, Kadia, geanina, Cartim, Atelier EzoEtno, Costin Comba, PhotoBlog, Luiza, Muc Roz, KARMAPOLICE, Slowaholic, pandhoraa, cafeauata, Leovi, Minni, Iulia Radu, Alina, Alexandru, nima, PhotoLeoGrapher, Rux , Tudor Enea, Rocs M, Raki. Am fost  în total 77... suntem putini sau suntem multi?!... Fapt este ca avem destui simpatizanti dar culmea si dusmani! Am auzit ca ar exista chiar un "Club al indignatilor de MFC"! :))) Ma întreb oare de ce "ei" nu au loc de noi?! Mie daca nu-mi plac temele pe care le abordeaza un blog, nu-l mai deschid. În momentul în care am simtit ca diferentele de păreri, caracter, gusturi sau înclinații spirituale sunt prea mari, chiar daca acel blog a figurat cândva în blogrollul meu, l-am sters si l-am uitat. Fara certuri, fara jigniri... simplu, doar un click! Este adevarat însa, totul depinde de educatia pe care o are fiecare...
Fotografia este pasiunea de a comunica altei persoane emotiile stârnite de un subiect si rubrica "Miercurea fara cuvinte" se adreseaza mai ales acelor fotografi amatori sau iubitori de fotografie, care stiu sa descopere micile bucurii din viața de zi.  "Gasiti un subiect de care sunteti pasionati si explorati-l fotografic. Daca va intereseaza figurinele de portelan sau cosurile de gunoi, batranii sau femeile frumoase, urmele lasate de anvelope pe zapada, animalele mici, sau orice altceva, fotografiati-le. Nu exista subiecte fotogenice si nefotogenice. Pur si simplu, aratati ce va intereseaza." - este îndemnul pe care l-am gasit într-un articol Foto-Magazin si care mi se pare ca motiveaza exact întâlnirile noastre de miercuri. Nimic nu este mai important decat ca rubrica Miercurea fara cuvinte sa fie abordata în continuare cu bucurie, fara obligatii si din pura placere :) Sunt sigura ca ne vom întâlnim cel târziu miercurea viitoate ;)
Va doresc o saptamâna placuta în continuare! Toate cele bune!

miercuri, 17 octombrie 2012

Miercurea fara cuvinte (42) - În parc




Dorești să participi la MIERCUREA FARA CUVINTE? Este simplu si amuzant! Nu trebuie decât să afisezi pe blogul tău o fotografie (sau o serie de fotografii) care "să vorbeasca fără cuvinte" și apoi sa introduci linkul în tabelul de mai jos.
Este WORDLESS WEDNESDAY... mai stai mult pe gânduri? Înscrie-te! :)