joi, 4 octombrie 2012

D'ale Oktoberfest-ului

Am scris în fiecare an despre cea mai mare sarbatoare populara din lume - Oktoberfest (bineînteles din München!). Eu merg cel putin o data în fiecare an si nu ma plictisec deloc! De fiecare data se gaseste ceva mai simpatic, mai grozav, de fiecare data ne amuzam mai mult ca oricând! :)) Atmosfera de pe Theresienwiese este de nedescris, evenimentul trebuie trait live! Nici nu stiu cu ce sa încep sa va povestesc sau de unde?!
Despre denumirea de Oktoberfest, am scris aici: Festival, Serbare, despre festival în cifre, am scris aici: Invitatie (planul celor 14 corturilor de bere, ce ofera 4319 locuri de sezut pe banci în interiorul cortului si 690 locuri în aer liber!), Interviuri. Despre portul bavarez, am scris aici: Tracht, despre ce se serveste, am scris aici: Oktoberfest, Multumiri, despre animatie si carusele, am scris aici: Hit-uri, Distractii, Opympia, Roata uriasa, Carusel, Dresura de purici. Fotografii simpatice am prezentat aici: Oktoberfest2012, Bâlci, D'ale festivalului, Curajosii.


Despre statuia Bavaria, am scris aici, astazi aduc în completare, fotografii din interiorul monumentului, pentru ca ieri am urcat la 32 metri deasupra câmpiei (4,5m. scarile din exterior, 9m. soclul din granit, 18,5m. statuia din bronz), pe scara îngusta si spiralata si am privit prin gemuletele aflate, doua în urechile doamnei Bavaria si unul la mijlocul nasului.


Din interior se vede bineînteles negativul statii. La nivelul gâtului, exista o platforma cu doua bancute, deasemenea din bronz, pe care vizitatorii obositi pot face un mic popas. Trebuie sa spun însa ca în zilele însorite, aerul din interiorul monumentului este încins, neexistând alta aerisire decât cele patru viewporturi.
 

Copiii a avut posibilitatea sa priveasca lumea mai de sus, calare pe umerii unui adult. Cel mai înalt vizor se gaseste mai sus de sprâncenele statuii, la îmbinarea parului cu fata. Daca mariti fotografia, veti vedea degetele uni vizitator în acel vizor :)




PS: Statuia cântareste ~ 87,5 tone si este singura statuie-colos din lume turnata în întregime din bronz. Bavaria - figura alegorică personificată, reprezinta simbolul Bavariei, al patriotismul si dainuirii seculare. A fost şi ramâne o capodoperă tehnică.

Joi, toamna :)



Pentru ca ieri, dupa cum multi poate stiti, Germania a sarbatorit Ziua Unițătii / Tag der Deutschen Einheit - sarbatoare națională pe care am petrecut-o ca majoritatea bavarezilor, de dimineata pâna-n miezul noptii, pe câmpia Theresienwiese - la Oktoberfest'12 - sunt în restanta cu multe vizite la cei ce s-au înscris la Miercurea fara cuvinte. Însa, rubrica de joi, iata, nu lipseste! :) Ca deobicei, multumesc pe aceasta cale tuturor celor ce au participat la MfC, în saptamâna calendaristica 40 din anul 2012): Sara, Aniela, Marco,De Turda, AEFC, Daurel, Filumenie, Colectionara, Florina, Theparodyoflife, Foto de inginer,  Clipe de Cluj, Ana, PHOTOGRAPHIS, Perspectivenoi, betivul de cuvinte, Alyz, 13angi, Ramona, Xaara Novack, Just Words, Iulia Radu, Leovi, Muc Roz, Ioana, Luiza,  Blind Love, Silvius, Kadia, Adriana, ina, Silving, Cris-Mary, KARMAPOLICE, bluewords-cerasella, addicted, ChGabriela, Madalin, Steliana, Pedagogul, aA, mircea florescu, Vania, Mihaela, OFZ, CristiM, nima, anastasia, Melly, ELENA, nicolasdobresco, dordefemeie, zoltybogata, Zina, Smiling Miss, Pishky, Cipbtro, AndreeaG, RobertN, by Cetateanu, Costin Comba, Diana, Slowaholic, fosile, Ninu, IULISA, Rocs M, cafeauata, Larisa, Tudor Enea, Alexandru, Cartim, Mirela, shakuka, pandhoraa, PhotoLeoGrapher, Sori, Liviu Bimbea, Adriana, Minnie, Aliceee Traveler, Rux 


 Va doresc o saptamâna minunata! Savurati din plin "toamna de aur"!

miercuri, 3 octombrie 2012

Miercurea fără cuvinte (40)- Vulcanii Noroioși



 

Dorești să participi la MIERCUREA FARA CUVINTE? Este simplu si amuzant! Nu trebuie decât să afisezi pe blogul tău o fotografie (sau o serie de fotografii) care "să vorbeasca fără cuvinte" și apoi sa introduci linkul în tabelul de mai jos.
Este WORDLESS WEDNESDAY... mai stai mult pe gânduri? Înscrie-te! :)

marți, 2 octombrie 2012

Leagăn




                             versuri - Ana Blandiana

Coboară verdele în galben
Ca într-un leagăn mai blând
În care îngeri se dezbracă şi-şi aruncă
Hainele mototolite pe pământ,
Pământul tot se-ascunde în odăjdii,
Sub care firul nopţii dă colţ
Şi creşte pur,
O, numai în octombrie poţi să întâlneşti
Îngeri goi râzând prin păduri.
Mânjiţi de rouă pe obraz
Cu dinţii negri de afine,
Cu spini şi frunze agăţate-n pene,
Ne fac cu mâna
Fără să te recunoască
Şi fără să le fie
Nici frică, nici ruşine.
Pe unde calcă,
Talpa striveşte fruct
Şi-nseamnă
Sămânţa destinată nerodirii,
Ne pierdem printre ei -
Acestei lumi
Crepusculare
Noi îi suntem mirii.
O, mirii norocoşi ce niciodată
Sortiţi au fost să nu închege rod.
Se miră îngerii că nu port aripi
În felul lor stângaci, puţin nerod;
Copilăroşi, încearcă să-şi descheie
Însemnele puterii de pe omoplaţi.
Nereuşind,
Se-apleacă supăraţi
Şi-ncep s-arunce-n mine
Cu fructe şi seminţe...