duminică, 23 septembrie 2012

Cel ce are ochi căprui

... fură inima oricui - spune un frumos proverb românesc. Ochii omului ce mi-a furat mie inima sunt însă albastri si ies din categoria celor despre care este propus sa scriem săptămâna aceasta în cadrul Povestilor Parfumate, la tema "Parfumul ochilor căprui" (sugestionata de Pandhora)... Despre ce ochi căprui sa scriu?! Fetele mele au ochii, una albastri-albastri si cealaltă verzi-aurii, mama îi are verzi, deci nici la cei dragi nu găsesc o sursa de inspiratie... Asa ca, m-am hotarât sa selectez de pe YouTube cele mai frumoase melodii cu titlul "Ochi căprui". Textele lor, redau povesti minunate despre ochii căprui - ascultati-le cu atentie:


Am adaugat articolului si câteva citate, inspirate de ochi - veritabila oglinda a sufletului.
"De ce să îmi doresc ochi verzi, când natura m-a înzestrat cu ochi căprui, iar ochii mei căprui pot vedea verdele naturii?!" Bob Marley
"Inima mea, pasăre din sălbăticie şi-a găsit cerul în ochii tăi.
Ochii tăi sunt leagănul zorilor, ochii tăi sunt împărăţia stelelor.
Cântecele mele se pierd în adâncul ochilor tăi.
Lasă-mă să mă înalţ în aceste două ceruri în uriaşa lor singurătate.
Lasă-mă doar norii să le spintec, să le-mprăştii vâsliri de aripi
în strălucirea lor plină de soare." - Rabindranath Tagore
"Când ţi-e dor de cineva, să nu închizi ochii. O să-ţi fie şi mai dor." - Tudor Muşatescu
"Moralistul este ca ochiul: le vede pe toate, dar nu se vede pe sine." - Molière
"În dragoste, trei sferturi din ceea ce se spune se exprimă prin admirabila elocinţă a ochilor." - Balzac
"Fa ochii mari înainte de a te casatori si tine-i jumatate închisi, dupa casatorie."
"Urechile suporta insulta mai usor decât ochii." - Publilius Syrus
"Ochii arata vârsta sufletului." - Ralph Waldo Emerson
"Poezia este o lacrima care plânge cu ochii." - Nichita Stanescu
"Ochii vorbesc aceeasi limba pretutindeni."
"Un prieten adevarat este acela care-ti stie toate defectele si totusi mai are ochi sa-ti vada si calitatile!"
"Frumusetea este în ochii observatorului!"
Închei si acest articol ca fiecare din povestile parfumate, cu descrierea câtorva parfumuri ce poarta nume sau contin arome ce se potrivesc temei saptamânii:
Brandul Fragluxe - a creat pentru El si pentru Ea, un parfum cu numele "Ochi tandri". Tender Eyes - apa de toaleta pentru barbati, îmbina arome de patchouli, cedru, menta si levantica - aceste minunate miresme de padure, cu cafea, mosc cald si tonka. Este un parfum elegant si foarte masculin. Tender Eyes - apa de toaleta pentru femei, îmbina în notele de top miresme de pepene galben, nucă de cocos, portocale, mandarine, iasomie, bergamotă și zahăr ars; notele de mijloc sunt compuse din arome de miere, caise, mure, prune, orhidee, piersici, crini, fructe rosii de padure si trandafir; între notele de bază sunt clar recunoscute tonka, chihlimbar, mosc, vanilie, ciocolata neagra si caramel. Este un parfum tulburator, dezmierdător, dulce, duios, gingaș si delicat, exact ca privirea ochilor iubiti.
Se spune ca cei mai frumosi ochi din lume i-ar fi avut Liz Taylor  (considerata totodata a fi fost ultimul star al Hollywoodului de altădată) si aceasta nu doar din cauza culorii cu totul si cu totul iesite din comun, ci mai ales datorita emotiilor pe care le-a transmis privirea acestei femei deosebit de frumoase. Renumita actrita a spus cândva: "Eu cred că parfumul este mai mult decât un accesoriu pentru o femeie, el face parte din aura ei. Eu ma parfumez chiar și atunci când sunt singura." Apelând la branduri consacrate, Elizabet Taylor si-a daruit numele unor parfumuri în crearea carora si-a impus ideile si dorintele. Pe acest principiu a iesit pe piata Violet eyes, creat de parfumierul Carlos Benaïm, un parfum feminin, captivant si sofisticat, compus din piersici proaspete, petale de iasomie, trandafir vioriu, bujor liliachiu-închis, chihlimbar si cedru. Este un parfum romantic cu miros revigorant, scăpărător și misterios, o perfecta transpunere olfactiva a privirilor actritei-idol. Nu este de trecut cu vederea faptul ca actrita a donat în scopuri caritabile, o mare parte din fondurile obtinute prin vânzarea parfumurilor Elizabet Taylor.
PS: Ochii Pandhorei - pe care vara aceasta am avut fericita ocazie de a o întâlni personal, sunt căprui, mari, clari si deosebit de romantici...
----------------------------------------------------------------------------
membrii Clubului "Povesti Parfumate": Mirela, Carmen, Daurel, Diana, Elly, Florentina, Gabi, Lili3D, Lolita, Minnie, Ochii Verzi, Pandhoraa, Roxana, Sara, Tury, Vanessa, Vania, Xaba.

sâmbătă, 22 septembrie 2012

Il Gelato Italiano


Daca rubrica Life in Pictures mai exista, atunci înscriu cu placere aceasta postare :) 

Trepte spre visare

Un splendid apus de soare pe Lacul Garda... pentru rubrica Happy Weekend, initiata de Elly Weis :)
 
La doar cinci ore departare cu masina fata de Augsburg (orasul nostru), între Alpi si Câmpia Padului, se întinde cel mai mare lac al Italiei. Este locul în care daca te plictisesti de "mare" si plaja, Muntele Baldo (2218 metri) îti sta la dispozitie pentru drumetii; daca te-ai plictisit si de munte, atunci ai posibilitatea de a te plimba pe stradutele pitoresti, cu atmosfera romantica ale localitatilor din jurul lacului: Malcesine, Brenzone, Garda, Bordolino, Lazise , Peschiera sau între palatele din Verona, la mai putin de jumatate de ora cu masina.
Aici fiecare clipa se masoara în frumusete si fericire. Este o destinatie de vacanta pe care o recomand cu caldura.
PS: Anul acesta am planuit sa petrecem în Pacengo, ultima zi a anului si prima saptamâna a lui 2013... Sanatosi sa fim!

vineri, 21 septembrie 2012

Oglingiri... Lago di Garda

http://vis-si-realitate-2.blogspot.de/http://vis-si-realitate-2.blogspot.de/ http://vis-si-realitate-2.blogspot.de/http://vis-si-realitate-2.blogspot.de/
Fiica mea care tocmai s-a întors din vacanta petrecuta în Italia, mi-a oferit câteva fotografii (facute cu IPhone), pentru rubrica "Reflexii în oglinda" - initiata de SoriN si Iulisa - tabel de înscriere - AICI

joi, 20 septembrie 2012

Vitrine și manechine



Fie ca ne plimbam sau trecem grabiti pe strazi, privim galantarele cu coada ochiului sau cu un interes anume, de obicei vedem doar vestimentatia pe care o prezinta manechinele si de cele mai putine ori ne gândim la munca si talentul investit în decorarea vitrinei. Nu asa se întâmpla însa la Miercurea fara cuvinte! Noi apreciem ca toti cei ce se înscriu aici, prezinta fotografii interesante si bine alese, care ne transmit mesaje din cele mai diverse. Unele sunt vesele, altele chiar distractive, unele sunt triste, melancolice sau romantice, sunt cladiri impozante, flori suave, peisaje mirifice sau portrete sugestive, o mozaic de momente surprinse cu aparatul de fotografiat, la locul potrivit si timpul potrivit. Pentru aceasta multumim participantilor MfC/saptamâna38/2012: Angela, Adriana, Acuarele, Larisa, Ana, Iulia Radu, Ninu Ninulescu, cammely, Lukluk, Cartim, Steliana, Vera, Kadia, Leovi, Denis, AndreeaG, TURY, lindemona, Just Words, Blind Love, ratzone, ChGabriela, Diana, Cristi, DANI, Alice in WonderNet, dordefemeie, cleo, Alina, Anca, Luiza, Mihaela, addicted, mihaeladr, SARA, Dia, Silving, Ioana, Vania, vasile dumitru, OFZ, Filumenie, Turda, AEFC, Colectionara, Melly, Florina, Florin, Cip, ELENA, Nenea, Madalin, Smiling Miss, anastasia, RobertN, fosile, IULISA, SoriN, Andreea B, Daurel, Slowaholic, Mirela, Lumea lui Alexandru, PhotoLeoGrapher, Pedagogul, cafeauata, pandhoraa, Rux, geanina, Liviu Bimbea, zoltybogata, Zina, Minnie, Leovi, Pishky, Aliceee Traveler ,Tu1074, Adriana, Coco, Stefania, Aniela si Marco Polo. Toate cele bune si sa ne reîntâlnim miercurea viitoare!

miercuri, 19 septembrie 2012

Miercurea fără cuvinte (38) - Frumuseți fără suflet




Dorești să participi la MIERCUREA FARA CUVINTE? Este simplu si amuzant! Nu trebuie decât să afisezi pe blogul tău o fotografie (sau o serie de fotografii) care "să vorbeasca fără cuvinte" și apoi sa introduci linkul în tabelul de mai jos.
Este WORDLESS WEDNESDAY... mai stai mult pe gânduri? Înscrie-te! :)

luni, 17 septembrie 2012

În lanul cu Floarea Soarelui

Hei, fetelor!_____________________________Ce-i? De ce vorbesti în soapta?!

- Sa va spun ce-am auzit! Soarele e-ndragostit de Crizanteme!
- De ciufulitele alea?!

Tradare!________________________________________Ah, ce rusine!

Ooooooo!_____________________________________Nu pot sa cred!

Sunt profund jignita!______________________________Sunt distrusa!

- Ce spuneti? N-aud, ca-mi bâzâie bondarul asta în ureche!
- Se pare ca Soarele ne înseala!

Dar daca nu e adevarat?!_____________________Nu cred nimic! Sunt doar zvonuri!

- Si noi stam aici si asteptam?! Sa facem ceva!
- Si ce propui?! Sa învatam sa zburam poate?!

- Apare Soarele. Prefaceti-va ca nu-l vedeti! Trala-lala-la...Ce zi frumoasa fetelor! Nu e asa?!

Pink & fresh!

...pentru un start sanatos în noua saptamâna!

tabel de înscriere la rubrica PINK MONDAYS gasiti la Karma Police ;)

duminică, 16 septembrie 2012

Toamna în cartierul meu

Dupa ce primarul sectorului în care locuiesc a declarat oficial începerea Festivalului vinului, în piata Rathaus a început forfota.
Traditia este ca la început de toamna, când se porneste adunatul viilor, butoaiele cu vin din anul trecut sa fie golite, sa se faca loc la mustul nou. Zona în care locuiesc nu are vii însa pretextul este folosit în fiecare an, la mijloc de septembrie ;) Este practic timpul ideal de a organiza o întâlnire de strada, pentru ca toata lumea s-a întors din concedii, începe un nou an scolar, treburile din gradina au început sa se rareasca si noptile nu sunt înca prea reci. Serbarea folclorica este un prilej de a sta la un pahar de vorba cu vecinii, de a lua contact cu edilii orasului, de a te întâlni mai altfel poate cu directoarea scolii la care merg copiii tai, cu profesorul de muzica ce conduce corul, cu seful pompierilor voluntari, cu preotii bisericilor de cartier, cu medici, reporteri si alte V.I.P.-uri de sector de oras. Piata este împestritata cu tarabe ce vând vin îmbuteliat sau la butoi, provenit din Italia, Franta si de pe valea Rinului (nu se bea mult! 100 ml.vin costa 2 - 2,5 euro!). Bineînteles ca nu se serveste doar vin, se pot servi sandwich-uri cu carne fripta si salata, chifle cu cârnaciori prajiti, pizza, cafea, prajituri si placinte (eu am servit Baumkuchen - Prajitura Copac - reteta aici) si important este sa fii la fata locului. Este muzica live - deci se poate chiar si dansa si sunt multe spatii amenajate pentru joaca celor mici. La aceasta serbare sunt invitati toti locuitorii sectorului, de la cei mai mici la cei mai vârsnici si pentru fiecare exista o atractie speciala.







Miezul noptii a fost momentul în care pe cerul negru si greu - tipic mijlocului de septembrie - au explodat stele multicolore. Focul de artificii a încheiat sarbatoarea si încet încet, forfota în cartier s-a potolit.


PS: Daca nu vedeti nimic în ultima fotografie, atunci sa stiti ca este umbra mea si a sotului meu, azi-noapte, în drum spre casa :))