miercuri, 29 august 2012

Miercurea fara cuvinte (35)- Plärrer





Dorești să participi la MIERCUREA FARA CUVINTE? Este simplu si amuzant! Nu trebuie decât să afisezi pe blogul tău o fotografie (sau o serie de fotografii) care "să vorbeasca fără cuvinte" și apoi sa introduci linkul în tabelul de mai jos.
Este WORDLESS WEDNESDAY... mai stai mult pe gânduri? Înscrie-te! :)

duminică, 26 august 2012

Duminică plină

Dupa ce au asezat casa cu susul în jos si energia celor doi nepotei ai sotului meu - Marlene si Felix, nici macar pe jumatate nu a fost, am hotarât sa facem o drumetie la cascada Lech-ului. Soarele amiezii se domolise si un vânt sâcâitor, ne-a provocat continuu când sa dezbracam jachetele, când sa le luam pe noi. Dar a fost frumos... în mijlocul naturii este întotdeauna frumos! Am cules o gramada de mure, am descoperit locuri marcate de castori, am facut concurs "a cui piatra sare de mai multe ori pe oglinda lacului" iar câstigatorii - în cazul de fata Marlene si eu, au primite coronite din frunze de salcie.
Ajunsi la cascada, am încercat sa ne relaxam ascultandu-i vuietul, dar mai mult de trei minute, cei doi nazdravani nu au reusit sa-si tina guritele închise si, ca sa dau un termen de comparatie, povestile stigate de ei acopera chiar si Niagara! Am admirat caderea vijelioasa si am facut o multime de fotografii. Stropii de apă ai cascadei formeaza nori fascinanti de ceata însa vegetatia abundenta acopera exact locurile care ar putea oferi privelistea cea mai avantajoasa.
Placut impresionati de tot ce am vazut, am facut cale întoarsa si pâna sa ajungem la masina, o ploaie torentiala ne-a murat - cam jumatate de ora! Cum am ajuns acasa am intrat în sauna si toropiti de caldura, am savurat sfârsitul zilei.
Acum, cei doi neastâmparati dorm ca îngerasii, înconjurati de tot felul de ursuleti din plus :) Ce frumoasa poate fi vacanta de vara!

PS: Felix a terminat clasa a treia cu premiul întâi, iar Marlene clasa a-ntâia, pe locul doi.

Curcubeie

pentru rubrica Life in Pictures - Costin Comba (ma întreb, mai exista?!)

Sa aveti o duminica vesela si colorata! :)

sâmbătă, 25 august 2012

Chestionar

O leapsa, primita de la Minnie, cu 10 întrebari la care mai întâi raspund, apoi le pasez mai departe sa raspunda si: Pandhora, Mirela, Vera, Nicoleta, Fly2sky, Diana, Elly, Sara, Gabriela si Spuseieu.
1. Muntele sau marea?
iubesc briza, imensitatea albasta a marii, zgomotul valurilor înspumate, mirosul de scoici si alge, atingerea nisipului fin, dar... iubesc si cararile de munte, izul de ciuperci si brad, fosnetul frunzelor, linistea padurilor, florile poienilor si susurul de izvor... Ce sa fac?! Le iubesc pe amândoua! 
2. Iarnă sau vară?
Nu pot sa-mi imaginez sa traiesc undeva unde nu simt si nu observ cele patru anotimpuri! îmi place fiecare moment al anului, dar... ca sa raspund la întrebare, voi spune ca îmi place vara pentru ca zilele sunt atât de lungi si pot întreprinde o multime de activitati si-mi place iarna pentru Sarbatori si pentru tihna ce-o ofera acest anotimp. 
3. Care e destinaţia la care visezi că vei ajunge măcar o dată în viaţă?
Fiecare avem vise de concediu... eu doresc sa vad Mexico - Yukatan (cultura Maya ma fascineaza), India - Taj Mahal... si China si Japonia si Australia... :)) si câte si mai câte! sanatosi sa fim!
4. Care a fost cea mai frumoasă ţară pe care ai vizitat-o?
Am calatorit în multe tari, dar nu pot sa spun ca am vazut mai mult de 3-4 localitati, deci nu le pot încadra la "tara vizitata", asa ca raspunsul meu este: România si Germania :)
5. Care a fost cel mai frumos oraş din afara ţării pe care l-ai vizitat?
Paris si Barcelona, pe acelasi loc în inima mea :)
6. Care a fost cel mai frumos oraş din România pe care l-ai vizitat?
m-am nascut în Bucuresti, am locuit 30 de ani în Sibiu, mi-am petrecut vacantele la Brasov si Buzau, asa ca eliminând aceste orase pentru ca as fi subiectiva sa spun ca sunt "cele mai frumoase", mi-ar ramâne de pomenit Clujul, care m-a impresionat mult, în cele doua zile în care am vizitat cât s-a putut de mult.
7. Ce obiective turistice te-au impresionat?
Fontana Magica, Sagrada Familia, Santa Maria del Mar, Parc Güel, Mânastirea Monserrat, etc - Barcelona si împrejurimi; Versailles, Luvru, Musee d’Orsay, Carnavalet, Fontainbleau, Barbizon, Muzeul Brâncusi, Champs Elysee, Notre Dame de Paris, Sacre Couer, Turnul Eiffel, Domul Invalizilor, etc - Paris si împrejurimi; Luxor, Karnak, Teba, Valea Regilor, Templul lui Hatshepsut, Valea Reginelor - Egipt; Mira, Hierapolis, Perga, Efes, Templul Zeitei Artemis, Pamukkale - Turcia, Insula vulcanica Madeira - Portugalia; Orasele Venetia, Verona, Salzburg - pachet întreg! :)
8. Ce obiectiv turistic românesc ai recomanda unui străin?
Muntii Apuseni; Vulcanii Noroiosi - Buzau; Castelele Peles si Bran - Brasov; Muzeul Brukenthal si orasul vechi + Paltinis - Sibiu; Transfagarasan si Bâlea; Casa Poporului, Ateneul Român - Bucuresti; Delta Dunarii si litoralul Marii Negre. Daca ma mai gândesc, mai pot scrie înca cel putin o lista! 
9. Ce oraş ţi-ai dori să vizitezi?
Din România - toata zona Maramures, din strainatate - Dubai :)
10. Ce suveniruri cumperi de obicei?
Vederi frumoase cumpar de peste tot, apoi... în general cumpar mici simboluri ale orasului, sau statuete care-mi devin tare dragi, chiar daca cele mai multe sunt kitsch :) De pe litoraluri adun totdeauna scoici si mici probe de nisip :))

Happy weekend cu Felix si Marlene

Postare înscrisa la editia 23 - Blind Love
Mâine dimineata îi asteptam pe cei doi nepotei, care vor petrece la noi întreaga saptamâna ce urmeaza. Ultima data când i-am vazut, a fost în ziua botezului Emmei. Atunci, la ora amiezii, am iesit cu ei în parc si nici chiar "hainele de duminica" nu ne-au oprit sa ne distram copios! Am înconjurat lacul, ne-am stropit cu apa, ne-am dat pe leagane, ne-am ars sezutul alunecând pe tabla încinsa a toboganului, ne-am catarat si am alergat cât ne-au tinut puterile, apoi ne-am reenergizat cu câte o înghetata pe bat. A fost un weekend pe cinste! ;)


Parfumuri si carti

Fiecare carte are un parfum aparte, pe care îl percep pe masura ce ma cufund în lectura. Asa cum prin pulverizarea unui parfum direct pe piele încerc sa simt daca ma pot împrieteni cu aromele ce îl compun, asa si prin paginile unui roman, tatonez posibilitatea de a ma împrieteni cu personajele lui. Se stabileste imediat o conexiune sau simt pur si simplu ca nu avem nimic comun. Ca si un parfum bun, o carte trezeste în mine emotii, ma învata sa ma descopar, sa eliberez idei, sa dezvolt conceptii proprii, îmi coloreaza visele.
O carte buna, la fel ca si un parfum bun, îmi stimuleaza starea de spirit, ma completeaza si-mi întareste încrederea în mine însami. Conceptul „less is more / Weniger ist mehr” se potriveste însa doar în cazul parfumului, prea mult parfum sufoca, multa lectura înalta.
O carte buna ma smulge din timpul si spatiul fizic si ma aduce acolo unde se petrece actiunea, sunt martor direct, vad si simt tot ce scrie autorul. Contrar unui parfum care trezeste în mine amintiri, poate mireasma unei flori, aroma unei plimbari sau izul unui concediu, o carte ma învata ceva nou despre viata, îmi modeleaza felul de a fi, ma transforma si ma pregateste pentru viitor.
Mi s-a îtâmplat de multe ori ca o carte cu recenzie exceptionala sa nu-mi transmita nimic, la fel ca si un parfum ridicat în slavi de critici si designeri pe care eu, nu l-as folosi nici ca odorant pentru pivnita. Atât în cazul parfumurilor cât si în cel al cartilor, ori aleg ceva nou la recomandarea cuiva ce-mi seamana în gusturi, ori ma învât în magazin si decid spontan, la noroc. Paradoxal, parfumurile sunt mult mai scumpe decât cartile, cu toate ca asa cum scriam la început, fiecare carte contine deja un parfum... ;)
Pentru tema de astazi a Clubului Povestii Parfumate, nu am sa prezint prafumul Paper Passion, conceput de Gerhard Steidl, creat de Schön Geza si ambalat de Karl Lagerfeld - singurul parfum cu iz de hârie, de carte tiparita, despre care cu siguranta vor scrie mai multi colegi bloggeri.
Eu am sa va prezint o carte mai putin obisnuita, un catalog ce contine peste 200 de etichete pentru sticlute de parfum si 400 reclame de parfumuri, etichete colorate, din hârtie fina, lucioasa, aurie, argintie, albastra, rosie, etc, etichete provenite de la parfumerii din Napoli, Milano, Parma, Torino, Roma, Paris, Londra, Geneva, New York si Hamburg. Cartea a fost editata în anul 1900 si are o valoare estimata la 300Euro (se vinde prin licitatie).
Deasemenea, ma bucur sa va prezint o alta carte deosebita, scrisa de
Frédéric Malle si intitulata "Arta parfumurilor". Contine secrete despre arta combinarii avantajoase a miresmelor si tehnica de creare a parfumurilor. Descrie întreg procesul creatiei comparându-l în complexitate cu pictarea unui tablou sau realizarea unei sculpturi. De asemenea, cartea prezinta o istorie a parfumului cu ilustratii de înalta calitate si are prefata semnata de Catherine Deneuve.
-------------------------------------------------------------------
Recomand sa cititi povestile-parfumate ale colegilor de club: Mirela, Daurel, Diana, Elly Weiss, Florentina, Gabi, Lili3D, Lolita, Ochii Verzi, pandhoraa, Sara, Tury, Vanessa, Vania, Vero, Xaba.

vineri, 24 august 2012

O "rezolvare" eleganta

SoriN ne invita sa paticipam la o noua rubrica pe care a initulat-o "Reflexii în Oglinda". S-au înscris deja: Iulisa, Geanina, Spuseieu si Bluewords.
M-am alaturat si eu cu multa placere, mai ales ca folosesc aceasta provocare ca sa ma achit si de promisiunea facuta Mirelei, aceea de a-i arata cu ce m-am ocupat zilele trecute - întâmplator, cu reconditionarea unei oglinzi.
Oglinda din holul de la intrare în casa mea, a avut o rama de lemn-natur, plictisitor de obisnuita! Inspirata de celebrul tablou "Sarutul" apartinând nu mai putin cunoscutul Gustav Klimt, am pornit zilele trecute o actiune de "înfrumusetare" a ramei. Întreaga casa a suferit temporar de pe urma exdinderii "atelierului" meu, dar... pâna la urma, sunt multumita de rezultat. Activitatea de modernizare a holului va continua, am de gând sa decorez întreaga încapere cu tema Klint.
Pentru oglinda am folosit un pachet de servetele imprimate cu tabloul "Sarutul", dupa ce în prealabil am vopsit rama cu lac auriu. Migaloasele motive geometrice de legatura le-am pictat personal cu tus si acril.


Saptamâna trecuta, Kabea prezenta mândra pe blog "mestereala" ei... Aceasta este "replica"mea ;)

joi, 23 august 2012

Ninu ne cere ajutor

Toata lumea îl cunoaste pe simpaticul blogger Ninu, dar poate nu multi stiu ca el este putin diferit fata de noi - cei care putem sa mergem sa lucram, sa ne gospodarim, sa ne bucuram din plin de o drumetie, de dans, de vârf de munte sau de vacante la mare. El este sortit sa-si petreaca viata în carucior si sa astepte ca cineva sa-i calce pragul, sa aiba si el cu cine schimba un cuvânt (cititi aici). Singuratatea aceasta nu mai este atât de apasatoare de când exista internetul si poate comunica virtual, cu noi. Dar Ninu este sortit ca de câte ori întâmpina probleme casnice, sa astepte ca oameni cu suflet bun sa-i întinda o mâna de ajutor si... este tot mai greu de gasit oameni cu suflet nobil, care ajuta fara sa astepte nimic în schimb!
Ninu traieste singur, într-un sat tare afectat de seceta vara aceasta. "De 3 saptamani nu mai avem apa de la retea, ca a secat izvorul de alimentare" îmi spune Ninu si se gândeste cu groaza ca dupa o vara ca asta, urmeaza în general o iarna cu geruri cumplite. Ca orice om, îsi face gânduri cu ce-si va încalzi la iarna camaruta si ne roaga pe noi, colegii lui de blog, sa facem cheta, sa punem mâna de la mâna si sa-l ajutam sa-si cumpere macar o caruta cu lemne.
Cu sau fara 30 de lei, viata fiecaruia se va desfasura aproape la fel mai departe, iar pentru Ninu va însemna mult! Sper din suflet ca apelul meu sa aiba rezonanta, sa aratam latura frumoasa a sufletului nostru, sa-i dovedim lui Ninu ca ne pasa!